Do czego opłaca się wybierać różnorodne płyty szalunkowe?

Szalunek to struktura montowana na jakiś czas podczas wylewania betonu np. pod wsporniki, jaka tworzy ramę dla lejącego się betonu i jest usuwana dopiero po jego wyschnięciu. Ze względu na to, że funkcja oszalowania jest na budowach tak znaczna, płyty szalunkowe tym samym muszą być odpowiednio wybrane, żeby robota była milsza i mniej kłopotliwa. Stosowne dobranie płyt na szulunek to kryterium udanej budowy.

Płyta szalunkowa
Dzisiejszą modą jest stosowanie płyt o nienagannie równej strukturze po to, żeby mieszanina betonowa nie przylepiała się do szalunku, a w rezultacie, żeby stworzona betonowa forma miała perfekcyjnie gładką płaszczyznę. Dawniej stosowano do tego celu dobrane oliwy lub substancje syntetyczne, którymi pokrwano płyty szalunkowe, by ograniczyć ich przylepność. Miało to także na celu zabezpieczać oszalowanie przed wodą – klik!.

Właściwości antyprzyczepne oszalowania są niemożliwie ważne, ponieważ odporność na wilgoć przeradza się na uniknięcie odkształceń, tzw. stabilność formy.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu myślisz, że warto jest bardziej poznać to zagadnienie, to ponadto zerknij tutaj cięcie woda.

Po to, by udoskonalić cechy szalunku najczęściej wykorzystuje się popularne płyty MFP (wiórowe) lub wielowarstwowe płyty szalunkowe, które da się kupić już w ofercie mnóstwa firm.

Wszystkie te wersje płyt posiadają podobne cechy – dają największą trwałość (nie deformują się pod ciężarem płynnej mieszaniny betonowej) i niewielką wchłanialność a także prostotę mycia, która umożliwia kilkukrotne zastosowanie tych samych narzędzi. To wszystko jest bardzo ważne w trakcie zalewania form betonowych, bo wpływa na wartość przedsięwzięcia, jakość zrobienia i szybkość zakończenia.

Płyty szalunkowe tego rodzaju dają gładkie powierzchie cementu, brak deformacji, najdoskonalszą jakość struktury, dużą twardość i doskonałą nośność. Zewnętrzne warstwy płyt tego rodzaju są dodatkowo malowane warstwą kleju akrylowego lub bezpieczną syntetyczną żywicą, aby zapewnić najdoskonalszą jakość konstrukcji, a właśnie o to chodzi każdemu przedsiębiorcy decydującemu się na płyty szalunkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*