W jaki sposób dobrać pług do swoich wymagań? Nasze podpowiedzi

Mimo że do naszego państwa przyszła już moda na bezorkowe uprawianie ziemi, pług wciąż jest jednym z podstawowych narzędzi w gospodarstwach rolnych. Narzędzie, które istniało około 5 tysięcy lat temu, jest wciąż modyfikowane, różnorodność dostępnych modeli jest coraz większa, zatem wybór pługa robi się coraz mniej prostą czynnością.

Pług jest naprawdę ciężką maszyną, przez co praca z jego użyciem skutkuje niemałym zużyciem benzyny. Więc obecnie kluczowym elementem przy wybieraniu jest dostosowanie maszyny do ciągnika. Dopiero dobrze dobrana para zagwarantować może wydajną, czyli oszczędniejszą pracę. Na początku należy precyzyjnie dobrać ciężar pługa do mocy i siły uciągu ciągnika. Za ciężki albo lekki pług powoduje, że jego użycie będzie za drogie. Co więcej, może się zwyczajnie okazać niemożliwe. Z tego powodu mnóstwo farmerów kupuje nowy pług (przejrzyj ofertę -> pług śnieżny) przy wymianie ciągnika. Wtedy ta decyzja bywa czasem wymuszona.
Większość pługów ma elementy wspomagające orkę i bezpieczeństwo. Niektórzy biorą je za elementy dodatkowe, jednak są one powszechnie stosowane i potrzebne. Chociaż podnoszą koszt zakupu, powinno się zwracać na nie uwagę. Jednak istotniejsze jest dopasowanie maszyny do typu gleby, na której maszyna ma pracować. Jeśli jest ona jednolITa, można zakupić tańszy pług, w którym nie istnieje możliwość regulacji szerokości. Uprawiając orkę na różnorodnych glebach lepiej dokonać inwestycji w droższą maszynę, wyposażoną w możliwość zmiany szerokości roboczej.
Chłodziarka laboraroryjna

Autor: Liebherr
Źródło: www.donserv.pl
Bez wątpienia odmiennie wyposażone pługi, mają różne ceny. Pług zagonowy będzie tańszy od obracanego, jednak to obracany jest gwarancja na oszczędność paliwa.

Koszt podwyższają również rzeczy np. zabezpieczenie przed kamieniami, okładnice, hydrauliczna regulacja szerokości. Powinno się więc wiedzieć, że by kupić odpowiedni pług, powinno się zwrócić uwagę na bardzo dużo czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*