Piła – widia doskonałym przyrządem dla każdego warsztatowicza

Większość panów jest zagorzałymi majsterkowiczami wykonującymi rozmaite przedmioty, głównie z drewna, które są potrzebne w domu.Prace te powiązane są z koniecznością piłowania desek, listew, kantówek itp.

Do cięcia konieczne są piły. Rozumie się, że połowę sukcesu zapewniają dobre narzędzia. Które piły są najlepiej wykonane? Oczywiście najdoskonalsze są piły widiowe, to znaczy takie, w których zęby mają przylutowane osłony z niezwykle mocnego i wytrzymałego na ścieranie materiału. Tworzywem tym są węgliki spiekane, w Polsce nazywane z niemieckiego „widia” – wie diamand. (Węgliki spiekane w różnych krajach posiadają różne techniczne nazwy np: carboloy w USA, prolit w Wielkiej Brytanii, coromant w Szwecji).

piła prosta

Autor: Proma Polska
Źródło: Proma Polska

Piły widiowe są bardzo dokładne – przecięte krawędzie są gładkie, równe i najczęściej nie wymagają dalszej obróbki np. gładzenie czy wygładzania. Ma to związek z tym, że węgliki spiekane zachowują swoje właściwości mechaniczne do temperatury 1000 stopni Celsjusza, dzięki czemu można stosować w pilarkach większe szybkości obrotowe niż przy standardowych piłach w całości stalowych. Piły widiowe o wiele mniej się niszczą niż piły tradycyjne, dlatego można je rzadziej ostrzyć, chociaż jest to bardziej kosztowne i czasochłonne. W piłach całkowicie stalowych zęby są na przemian powyginane na boki, dzięki czemu rzaz, czyli objaw po przejściu piły, jest szerszy niż grubość tarczy lub ostrza, dlatego też piła rozdzielcza się nie blokuje w przecinanym materiale. Po jakimś okresie stosowania takiej piły wygięcie zębów maleje i za pomocą specjalnego urządzenia należy je korygować. W piłach widiowych szerokość rzazu jest stała i jest równa szerokości nakładki widiowej, która jak najbardziej jest większa od grubości brzeszczotu lub tarczy piły.

Przy pomocy pił widiowych możemy rozcinać nie tylko drewno wiotkie lub twarde, zarówno suche jak i zawilgocone, ale również sklejki wiórowe, płyty stolarskie, płyty mdf, płyty z żywic syntetycznych oraz tworzywa sztuczne. Piły widiowe można wykorzystywać także do przerzynania metali nieżelaznych takich jak aluminium czy stopy miedzi a nawet do piłowania stali oraz tworzyw ceramicznych. W zależności od przerzynanego materiału piły tarczowe mają różnorodne średnice, różną liczbę zębów, przeróżną geometrię nakładek widiowych i różną szybkość obrotową. Jeśli chcemy dobrać idealną do obrabianego materiału piłę widiową, należy wpisać w przeglądarce internetowej hasło „globus piły”.

piła

Autor: GARDENA
Źródło: GARDENA

Na placach budowlanych niejednokrotnie można spotkać piły do pustaków ceramicznych. W głównej mierze są to elektryczne piły mechaniczne, w których użyto dwa brzeszczoty z zębami z węglików spiekanych (widiowymi) poruszające się przeciwbieżnie ruchem posuwisto zwrotnym. Przy takiej konstrukcji materiał nie ulega przesunięciu w momencie rozcinania i utrzymane są idealne parametry cięcia cegieł i pustaków z porothermu, porotonu i tak dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*