Co to są rusztowania i jakie możemy wyróżnić ich typy?

Zainteresowani rusztowaniami są nie jedynie właściciele wolnostojących domów, którzy dbają o świeży wygląd elewacji, ale również użytkownicy lokali, które znajdują się w kamienicach z dużą wysokością stropów.

Pompa ciepła Junkers typu TM

Autor: Junkers
Źródło: Junkers
W takich mieszkaniach wykonanie remontu z użyciem drabiny jest bardzo kłopotliwe i niebezpieczne.
dom - odbitka

Autor: Karen Eliot
Źródło: http://www.flickr.com
Rusztowanie jest to konstrukcja popularna od tysiącleci i wykorzystywana jest do dziś. Rusztowania służą nie wyłącznie do budowy wysokich domów, lecz również do późniejszego ich odnawiania lub remontowania przestronnych pomieszczeń w tych budynkach. Najpierw konstrukcje były w całości wykonane z drewna a ten materiał jest do dziś używany jako powierzchnia podestów, które umożliwiają chodzenie po rusztowaniu. Sposób wykonania różnorodnych rusztowań razem ze wskazaniem materiałów, jakie użyte są tam, jest niezwykle dokładny. Rusztowanie jest to stanowisko pracy niezwykle niebezpieczne. Oprócz drewna wykorzystywanego do wypełnienia podestów na rusztowaniu, stosowane są również dzisiaj odmienne materiały. Mogą to być stal ocynkowana, aluminium rusztowania przejezdne aluminiowe albo włókna szklane.
Odróżniamy rusztowania przyścienne, których konstrukcja jest samoistna i nie przenosi ona obciążeń na ściany budynków, jedynie opiera się na podłożu. Odróżniamy jeszcze rusztowania ścienne, przy jakich obciążeniu poddane jest także podłoże i ściana, do jakiej rusztowanie jest przymocowane. Z powodu na konstrukcję rusztowań możemy wyróżnić rusztowania ramowe, wspornikowe, stojakowe i specjalistyczne. Ze względu na sposób mocowania rusztowań moglibyśmy podzielić je na nieruchome i przesuwne. Jezdne rusztowania mogłyby być przemieszczane również po zamontowaniu całej konstrukcji.

Najczęściej wykorzystywanym surowcem do ich wykonania jest aluminium. Podesty rusztowań wykonywane są zazwyczaj ze stali albo z drewna. Drewno na podesty wykorzystywane jest ze względu na swoją sztywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*