Od jakich czynników jest zależna wysokość aglomeratu pasz?

W celu ujednolicania i zagęszczania paszy prowadzi się tzw. granulowanie, czyli jej rozdrobnienie. Pojawiają się w takiej sytuacji śruty zbożowe albo mieszanki paszowe. Do wykonywania takiej czynności wykorzystuje się Urządzenia o nazwie granulatory.

tankowanie paliwa

Autor: Robert Couse-Baker
Źródło: http://www.flickr.com

Granulowanie to w praktyce forma aglomeracji ciśnieniowej pasz. Tego typu obróbka może pozwolić na przechowywanie karmy przez znacznie dłuższy okres czasu. Następną mocną stroną wykorzystywania takiej technologii jak granulowanie pasz, to znaczne powiększenie efektywności jej dozowania. Ponadto granulowanie ma duży wpływ na strawność takiego pożywienia, a zawarta w granulacie para ma także wpływ na fragmentaryczną sterylizację karmy. W rzeczywistości ciśnieniowe granulowanie to taki proces, w którym poddawany rozdrobnieniu materiał pod wpływem oddziaływania sił wewnętrznych i zewnętrznych ulega zagęszczeniu.

Nie czekaj, a jeśli zafascynował Cię omawiany temat, to odsyłam do witryny (http://www.infinitex.pl/kleje-ogniotrwale/). W tym miejscu znajdziesz interesujące wątki.

Otrzymywany w takiej sytuacji granulat może uzyskać wcześniej ustaloną geometryczną formę. Jest to dość często wykorzystywana postać paszy. Granulat dzięki procesom fizycznym, posiada lepsze właściwości.

Listwy i taśmy maskujące

Autor: PR Solution
Źródło: PR Solution
Na przebieg procesu aglomeracji i na jakość uzyskanego produktu ma wpływ wiele czynników, które mają związek ze składem chemicznym przygotowanego w ten sposób materiału czy jego budowę biologiczną. Taki proces granulowania karmy polega na zagęszczaniu surowca sypkiego. Oczekiwaną konsystencję granulat uzyskuje dopiero w takiej sytuacji, kiedy w granulatorze zostanie wytworzony opór, który wywodzi się od tarcia pomiędzy kolejnymi porcjami surowca oraz wewnętrznymi ściankami komory roboczej. Ilość dziur w matrycy może wynieść od kilkuset do nawet paru tysięcy.

Od tego czynnika zależy wielkość produkowanego granulatu. Koszt takiego granulatora może wynieść kilka tysięcy złotych, jednak na rynku są oczywiście narzędzia używane, które są zauważalnie tańsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*