Jakimi metodami są produkowane wiertła i co jest najbardziej istotne przy wybieraniu wierteł?

Wiertarka jest narzędziem, bez którego niełatwo sobie wyobrażać własny warsztat. Jeszcze częściej w domowym warsztacie goszczą także innowacyjne, bezprzewodowe wiertarko-wkrętarki. Obydwa te urządzenia są uniwersalne oraz wykorzystywać je można by na wiele sposobów.
Najważniejszą zasadą jest to, żeby wiertło dobierać stosownie do zadania.

Kolejne typy wierteł odróżniają się od siebie kształtem, sposobem wytworzenia oraz użytymi tworzywami do ich produkcji. Odróżniają się również wymiarami lub uchwytami. Wiertła do metalu są przeznaczone do pracy z żeliwem, z metalami nieżelaznymi i z różnorakimi rodzajami stali. Jest także dobre do stosowania do wiercenia w utwardzonych tworzywach sztucznych. Można by je także wykorzystywać do robienia przelotowych otworów, które posiadają wyznaczoną głębokość. Gładki, walcowy człon wiertła nazywa się się uchwytem, z kolei spiralny to korpus, który jest częścią roboczą wiertła. Znajdują się na nim 2 ostrza oraz 2 rowki, które służą do oprowadzania wiórów. Za prawidłowe prowadzenie wiertła w wierconym otworze odpowiedzialne są dwie łysinki, które umieszczone są na pomocniczych skrawających krawędziach.
malunek - dom

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com
wiertło

Autor: Håkan Dahlström
Źródło: http://www.flickr.com
Wiertła do metalu są obecnie produkowane z szybkotnącej stali narzędziowej. Produkowane są one jedną z trzech najważniejszych metod. Jest to walcowanie, frezowanie albo szlifowanie. W metodzie frezowania żłobienia wykonuje frezarka. W wiertłach wykonanych metodą walcowania skośnego segmentowego, robocza część wiertła jest kształtowana na gorąco w jednym przepuście między czterema segmentami. W najwyższym stopniu zaawansowane modele są produkowane techniką pełnego szlifowania.

Czy taka problematyka przykuła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to oprócz tego poza tym zobacz ofertę (https://homeplaner.pl/home-start/), która dotyczy omawianej sprawy, zatem na pewno też Cię zainteresuje!

Przy użyciu tej metody rowki i uzębienia obrabiane są przez proces głębokiego szlifowania surowego surowca. Wiertła, które wyprodukowane są tą metodą mają dużo dłuższą trwałość.

Charakteryzuje je również wysoka gładkość powierzchni rowków. Przez to jest ułatwione wydobywanie wiórów z wykonywanego otworu. Znaczenie ma to przede wszystkim przy narzędziach, które przeznaczone są do głębokiego wiercenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*