Jakie istnieją na rynku różnego typu osuszacze powietrza?

Odpowiedni poziom wilgoci w mieszkaniu jest sprawą bardzo istotną. To od niej w znacznej mierze jest zależne nasze samopoczucie. Zbyt duża wilgotność może prowadzić do pojawienia się różnych dolegliwości górnych dróg oddechowych, ogólnego rozdrażnienia czy bólu głowy.

migawka - mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Fotel bujany

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com

W najbardziej niekorzystnym wypadku w takiej sytuacji, gdy wilgotność będzie się utrzymywać przez relatywnie długi okres czasu, może także pojawić się na ścianie grzyb. Usunięcie tego typu objawu nie jest niestety już taką prostą sprawą. Aby tego uniknąć, jest kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest osuszacz powietrza. Poziom wilgotności w budynkach pozbawionych świeżego powietrza reguluje norma PN-B-03421:1978. Najlepiej dla nas, przy czym również dla naszych mebli, sprzętu elektronicznego czy też biblioteczki z książkami jest, gdy wilgotność jest zachowana w przedziale od 40 do 60%. Miejscami wyjątkowo narażonymi na zawilgocenia są te, w których istnieją problemy z wentylacją, zatem pomieszczenia do suszenia prania lub łazienki.

Ta nowa publikacja (http://na-technology.pl/) jest bardzo atrakcyjna i jeżeli poszukujesz większą ilość wiadomości na prezentowaną tu problematykę, to znajdziesz je tutaj.

Najskuteczniejszym sposobem do kontrolowania zawilgocenia powietrza jest narzędzie o nazwie higrometr.

Najmniej skomplikowane modele warte są zaledwie parę złotych. Higrometry z zegarem kosztują kilkanaście złotych. Można też kupić specjalistyczne stacje pogody, które poza dostarczaniem informacji odnośnie zawilgocenia powietrza, wyświetlają również temperaturę oraz ciśnienie atmosferyczne. Bardzo znaczącą kwestią przy wybieraniu narzędzia do osuszania powietrza jest efektywność. Można się również spotkać z określeniem wydolność narzędzia. Tę właśnie wartość moglibyśmy odnaleźć na jakimkolwiek takiego typu urządzeniu. Jest ona zaprezentowana w litrach na dobę albo litrach na godzinę.

Do niewielkich lokali mających do około 40m3 wystarczyłoby nabyć osuszacz powietrza o sprawności ok. 10l/24h. Za takie narzędzie zapłacimy od 300 do 900 złotych. Jak łatwo policzyć, pomieszczenia o kubaturze do 80 m3 będą potrzebowały urządzenia o nieco większej sprawności: 20l/24h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*