Jakimi cechami w praktyce odróżniają się wentylatory promieniowe od wiatraków osiowych?

Wentylatory typu promieniowego, w kolokwialnie używanym języku nazywane jako dmuchawy, to najczęściej napędzane przy pomocy silnika elektrycznego urządzenia wirujące.
Charakteryzują się one promieniowym kierunkiem przepływu (wyrzutu powietrza), z tego powodu również bierze się ich określenie – promieniowe.

Salon, fototapeta z motywem kolorystycznym

Autor: czarna-zebra.pl
Źródło: http://czarna-zebra.pl
Znaczy to, że powietrze rozchodzi się po promieniu, który się obraca. W wiatrakach typu promieniowego napływ powietrza od wlotu jest osiowy, czyli w osi obracania się wirnika. Obracający się wirnik przekazuje energię powietrza używając tzw. efekt odśrodkowy, zatem odrzucania przy pomocy siły odśrodkowej masy płynącego na łopatki wirnika powietrza. W początkowej fazie, po włączeniu wentylatora, masy powietrza lub odmiennego czynnika (mieszanki z ciałami stałymi kompletnymi czy też gazu) obecne pomiędzy łopatkami wentylatora są przekazywane na zewnątrz pod wpływem oddziaływania siły odśrodkowej, która powstała podczas ruchu obrotowego.
drewniana podłoga

Autor: TANAKA Juuyoh (田中十洋)
Źródło: http://www.flickr.com
lokum

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com
Na miejsce wydmuchiwanych mas powietrza napływają kolejne ze strony poosiowej.

Jeśli na opisywany temat masz zapytania, to poznaj więcej informacji na publikowane zagadnienie, klikając tu – informacje będą na pewno wartościowe.

Tak rozpoczyna się więc przepływ od wlotu poprzez rotor, obudowę spiralną i obudowę do otworu wylotowego. Ruchowi powietrza zapobiegają jednak opory pojawiające się w wentylatorze i w sieci wentylacyjnej, przez którą płynie wprawiane w ruch powietrze. Wentylatory promieniowe różnią się od wirników osiowych tym, że mają większe przyrosty ciśnień od takich, które występują w wentylatorach osiowych. Podczas, gdy wentylatory osiowe stosowane są przede wszystkim w miejscach, gdzie wymagane są duże wydajności przy relatywnie niewielkich spadkach ciśnienia.

Kształty wiatraków to standardowe obudowy wiatraków określające miejsce wlotów oraz wylotów powietrza z i do wentylatora. Poprawnie zaprojektowane wentylatory promieniowe pomagają dostosować wentylator do projektowanego systemu wentylacji, tak redukując straty wylotowe czy też wlotowe, jak i poziom hałasu czy drgań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*