Na jakie ogrzewanie budynku się zdecydować?

Istnieje parę paliw, jakie wykorzystuje się do ogrzewania domków. Każde z nich charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami, dlatego należy znać ich słabsze i mocne strony.
Grzanie węglem jest to najbardziej popularne, jednakże najmniej wygodne źródło ciepła.

mieszkanie - przekrój

Autor: Kasia
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli idzie o proste kotły, wykorzystuje się węgiel orzech, natomiast w piecach z podajnikami stosuje się tzw. ekogroszek. Koszty ogrzewania tego rodzaju są dość małe, jednakże marnej jakości węgiel cechuje się niską cieplną efektywnością. Co więcej, węgiel słabej klasy powoduje powstawanie trujących produktów spalania, które są odpowiedzialne za pojawianie się smogu. Ponadto spalanie węgla przyspiesza niszczenie kominów, a również wymaga wynoszenia dużych ilości popiołu. Drewno będzie tańsze aniżeli grzanie gazowe czy też olejowe, a również wydziela do środowiska mniej szkodliwych substancji niż węgiel. Kotły kotły przemysłowe zgazowujące drewno osiągają skuteczność rzędu 90%, co oznacza, że jest to paliwo wydajne. Drewno stosuje się do opalania także w postaci pelletu albo brykietu.
Jeśli w okolicy biegnie sieć gazowa, możesz przyłączyć się do niej oraz ogrzewać budynek ziemnym gazem. Jest to czysta forma grzania, niewymagające pozbywania się popiołu czy dorzucania do pieca. Wystarczy ustawić właściwą temperaturę w pomieszczeniu, a piec pobierze konieczną do jej podtrzymania ilość gazu.

Co więcej gaz w trakcie spalania nie wytwarza szkodliwych substancji, co na pewno przyczyni się do polepszenia jakości powietrza. Niestety, koszty grzania gazem ziemnym są wysokie – o wiele przekraczają koszta ogrzewania węglem oraz drewnem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*