Wilgotność drewna i sposoby jej badania

Drewno jest surowcem higroskopijnym oraz anizotropowym. Stąd jego własności mechaniczne zależne będą od kształtowania się jego wilgotności.
W każdym zastosowaniu drewna musi przestrzegana być zasada utrzymania stałej wymaganej wilgoci technicznej, równoważnej przy jakiej nie zmienia one własnych kształtów.

Aby jednakże wykorzystać drewno w optymalny sposób pod względem technicznym, warto dbać o jego wilgotność a to można czynić tylko przez dokładne sprawdzanie jego wilgotności. Badanie wilgoci drewna można dokonywać wieloma sposobami.

Zaciekawił Ci się ten materiał? Jeżeli tak, to nim wyłączysz komputer, kliknij najpierw tutaj – ta witryna wywóz gruzu także na pewno przypadnie Ci do gustu.

Pierwszą z metod jest bardzo dokładna a także stosowana w warunkach laboratorium zakładowego jak też suszarniach do drewna. Zaś druga elektrometryczna jest względnie praktyczna oraz stosowana wszędzie a szczególnie w zakładach przerobu drewna na drzewnych składach w większych oraz mniejszych zakładach rzemieślniczych.

gruz

Autor: jean-louis Zimmermann
Źródło: http://www.flickr.com
Salon w stylu nowoczesnym

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
Strategia wagowo-suszarkowa polega na zaczerpnięciu próbki o wielkościach 2x2x2 cm ze środka analizowanej deski bądź fragmentu. Następnie dopełnia się ich ważenia z dokładnością do 0,01g. Zważone sztuki umieszcza się w elektrycznej suszarce – laboratoryjnej, wyekwipowanej w termoregulację, która utrzymuje temperaturę na wymaganym poziomie z precyzją do +/- 5 °C. wilgoć drewna (Wo) kalkuluje się z dokładnością do 0,5%. Prócz tego zawsze możemy zastosować tak zwany miernik wilgotności drewna. Jest na rynku szereg typów wilgotnościomierzy.

Do łatwych w obsłudze należy wilgotnościomierz D-3, który dokonuje pomiaru wilgoci drewna 6%-30% wilgoci bezwzględnej. doświadczenie zawodowe przekonuje, iż bez takowych narzędzi nie można w sposób ścisły dokonywać jakiejkolwiek wytwórczości drzewnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*