Wilgotność powietrza na jakim poziomie jest odpowiednia dla człowieka i w jaki sposób ją możemy zmierzyć?

Wilgotność na odpowiednim poziomie w domu, jest to niezwykle ważna sprawa. To od niej w bardzo dużej mierze jest zależne nasze samopoczucie. Zbyt wysoka wilgotność prowadzić może do dolegliwości górnych dróg oddechowych.

image - firmy

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Może także prowadzić do bólu głowy oraz rozdrażnienia.
Jeżeli znaczna wilgoć będzie się utrzymywać długo, wtedy może pojawić się na ścianach grzyb. Usunięcie grzyba ze ścian nie jest kwestią łatwą. Najlepiej jest dla ludzi, lecz również dla biblioteczki z książkami, sprzętu komputerowego czy też mebli, gdy wilgotność utrzymuje się w ramach od 40 do 60%. Miejsca narażone wyjątkowo na wilgoć to te miejsca, gdzie są jakiekolwiek problemy z wentylacją. Są to zatem łazienki i pomieszczenia, w których suszymy pranie. Wilgotność powietrza możemy zmierzyć urządzeniem pod nazwą higrometr. Najprostszy model, to koszt kilku zł. Narzędzie z zegarem kosztuje kilkanaście zł. Niezwykle ważną sprawą przy wybieraniu narzędzia takiego jak osuszacz domowy jest jego wydajność.

Nie miej obawy, że danych na prezentowany temat nie odnajdziesz, ponieważ są tutaj. Wystarczy wejść na proponowany wpis (https://kesbet.pl/), który jest pod odnośnikiem.

Wartość tę odnaleźć powinniśmy na jakimkolwiek modelu tego typu osuszacza. Jest ona wyrażona w litrach na 24 godziny lub godzinę. Dla małych lokali będzie wystarczający osuszacz o wydajności 10 l na dobę.

płytki ceramiczne

Autor: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Źródło: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Cegła

Autor: 7th Groove
Źródło: http://www.flickr.com
Osuszacze można podzielić na kondensacyjne oraz absorpcyjne. Osuszacze kondensacyjne, są to urządzenia w najwyższym stopniu popularne. Największą wydajność te narzędzia otrzymują w pomieszczeniach, w jakich temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza i wilgotność utrzymuje się na poziomie 80%. W tych sprzętach wentylator zasysa powietrze, które jest chłodzone i skraplane w parowniku. Powstająca w taki sposób woda trafia do pojemnika. Następnie osuszone powietrze trafia na nagrzewnicę i wydostaje się z osuszacza.

Osuszacze adsorpcyjne są zalecane w sytuacjach, gdy musimy osuszyć chłodne pomieszczenia. W środku takiego urządzenia znajduje się rotor z wieloma kanalikami, w których znajdziemy substancje silnie higroskopijne czyli żel silikonowy albo chlorek litu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*