Wady i zalety płaskich dachów, najważniejsze techniki i rozwiązania stosowane przy takich konstrukcjach

Jednymi z najchętniej wybieranych rodzajów dachów są dachy ze spadkiem. Posiadają one mnóstwo zalet i doskonale sprawdzają się w większości budynków. Świetnie sobie radzą z odprowadzaniem wody, a dzięki spadkowi nie będą potrzebować dużej szczelności pomiędzy elementami pokrycia, przez co nie wymagają równocześnie najwyższej jakości materiałów. wolne od wad – koszt wykonania dachu spadzistego jest dużo większy niż dachu płaskiego, poza tym są duże problemy z konstrukcją, jeżeli dach będzie bardziej skomplikowany.

Trwały dach na lata

Autor: Monier
Źródło: Monier
W ostatnich latach do łask zaczynają wracać dachy płaskie, dające architektom i projektantom zupełnie nowe możliwości. Będzie to wynikać z faktu, że pojawiły się nowe technologie, gwarantujące praktycznie całkowitą szczelność budowanego dachu. Wcześniej różnie z tym bywało – nawet bardzo dokładny montaż powodował, że niekiedy dach(zobacz wpusty dachowe alutec) za kilka lat zaczynał cieknąć, co wiązało się z dość kosztownym i zawsze niewygodnym remontem. Z tego też powodu wiele osób zraziło się bardzo do tego typu dachów i zyskały one raczej kiepską renomę.

Powiązane artykuły: MEGAStyro

Rewolucją w konstrukcjach płaskich dachów stało się dopracowanie metody termozgrzewalnych pap. Przy takim rozwiązaniu dachy kładzie się z gotowych elementów, mających postać płyt ze styropianu pokrytych warstwą papy. Połączenia zalewa się gorącym, płynnym lepikiem, przez co robi się trwała, odporna na działanie warunków atmosferycznych i bardzo wytrzymała powierzchnia.

Ułożona w taki sposób papa na styropianie zapewnia całkowitą szczelność, a dolna styropianowa warstwa stanowi izolację termiczną – przez to również od góry budynek jest odpowiednio chroniony przed zimnem – strona internetowa. Ponieważ jednak na wszystkich dachach będzie trzeba wykończyć obrzeża, obudować kominy i pozostałe konstrukcyjne elementy, to konieczne będą dodatkowe elementy zrobione w tej samej technologii. Zaliczyć do nich można na przykład kliny dachowe, służące do uzyskania łagodnych przejść między różnymi powierzchniami, mają one wygląd styropianowych klinów z górną warstwą z porządnej papy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*