W jaki sposób wykonuje się szalunek tracony i jakiego rodzaju są zalety jego zastosowania?

Szalowanie inaczej określane szalówką albo deskówką jest rodzajem formy, która jest używana w takim celu, aby nadać kształt mieszance betonowej. Deskowanie tradycyjne jest to wykonana chwilowo z desek lub innych elementów z drewna budowa.

Czasami używany jest także metal albo sklejka wodoodporna.
Na konstrukcję jest wylewana masa betonowa a forma zapobiega rozlewaniu się betonu. Gdy beton zaschnie, otrzymujemy pożądany kształt i pozbywamy się drewnianej konstrukcji przez odbijanie od powstałego elementu. Ponieważ tu wymagane jest usunięcie drewnianej konstrukcji powstają dodatkowe koszty, które wiążą się z wydłużeniem czasu pracy oraz z koniecznością zaangażowania dodatkowych robotników. Można również użyć szalunek tracony, który jest najnowocześniejszym rozwiązaniem technologicznym w branży budowlanej. Szalunek standardowy wykonywany jest z płyty cementowo-wiórowej. Dzięki cechom tych płyt uzyskujemy wytrzymałość na szkodliwe warunki meteorologiczne. Gdy przyjęta została tzw. metoda tracona wzrosła wydajność budowlanych robót. Jest to związane ze zwiększonym bezpieczeństwem przy wykonywaniu szalowania na wszystkich wysokościach. Powiązane jest to również z wygodą.
ogrodzenia budowlane

Autor: Karim D. Ghantous
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej istotnym powodem, który przemawia za oszalowaniem traconym jest jego prefabrykacja.

Budowa tej witryny bardzo Ci się spodobała? Raduje nas to. Zatem może masz ochotę przelogować się do nowej strony? Proszę, dowiedz się i sprawdź (http://olejnik.pl/regaly-przeplywowe/) jak tego dokonać.

Elementy szalunku traconego są dostępne w wysokościach od 10 do 25 cm. Dzięki temu na budowę dostarczany jest finalny, wycięty już element konstrukcji. Niewątpliwą przewagą nad zwyczajnym szalowaniem jest również bezmostkowa budowa domu. Ponieważ brak jest konieczności demontażu szalunku traconego, wobec metody takiej powstał poważny zarzut utracenia elementów szalunku.

Jednak zestawić tu trzeba koszt szalunku traconego z całym kosztem przygotowań oraz montowania a potem usuwania konstrukcji deskowania. Tego typu zabieg również wymaga tzw. podkuwania wylewki i angażowania dodatkowych osób i budowlanych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*