Stawiasz dom? Zbadaj grunt

Jeżeli zamierzamy postawić dom, musimy się liczyć z faktem, że najpierw nas czeka przygotowanie obszaru pod wykonanie nowego obiektu. W jaki sposób przygotowuje się teren pod zabudowę a także na jakim etapie można rozpocząć takie prace?

Jeżeli zależy nam aby budowa przebiegała dynamicznie i bez przeszkód, konieczne jest podjęcie pewnych działań.

budowa

Autor: MULTI
Źródło: MULTI

Każdy budynek wydaje się na tyle trwały, co jego fundamenty. By móc zbudować fundament, wskazane jest najpierw zbadać grunt (więcej na ten temat: zagęszczanie gruntu). Dane, które otrzymujemy po jego analizie, pozwalają nam na określenie obciążeń, co z kolei jest podstawą do odpowiedniego zaprojektowania fundamentów budynku. Niekiedy możemy spotkać podłoża, które są mało spoiste i trwałe. Posadowienie budynku, na takim terenie jest możliwe dzięki uprzednim wzmocnieniu. Wtedy konieczna jest pomoc profesjonalistów. Wzmacnianie gruntów, firma może przeprowadzić za pomocą ubijaków mechanicznych tudzież ręcznych. To najłatwiejsza i w rzeczywistości najmniej inwazyjna metoda. Jeżeli nośność gruntu jest niewystarczająca, a wynika to z wilgotności gruntu, możemy wzmocni go żwirem lub drobnymi kamieniami ubijanymi warstwami. Zagęszczanie gruntów może nastąpić również przez zastrzyki z zaprawy cementowej. W tym celu wbija się na właściwą głębokość w grunt tzw. Zastrzyki dogruntowe, do których przewodami gumowymi doprowadza się pod ciśnieniem płynną zaprawę cementową. Zaprawa cementowa lub roztwór chemiczny wypełnia przestrzenie międzycząsteczkowe w gruncie, zwiększając jego szczelność i twardość.

Na ogół działka na której ma powstać inwestycja nie jest zabezpieczona, porastają ją krzewy, drzewa oraz trawa. bywa, że nie ma też podłączonych mediów. Należy więc odwrócić ten stan rzeczy, by dane nam było rozpocząć realizację inwestycji.

Jeśli opisywana sprawa jest dla Ciebie użyteczna, zobacz ponadto więcej szczegółów lampa do przedpokoju tutaj – te wiadomości także nie powinny pozostać niezauważone!

Nie zapominajmy więc, by teren ogrodzić. Uchroni to robotników przed potencjalnymi urazami. Ogrodzenie zabezpieczy także nas – inwestora. Obce osoby mają wówczas utrudniony dostęp do działki.

Aby oszczędzić sobie niepotrzebnych problemów, należy również zapewnić odpowiedni dojazd na plac budowy, ponieważ ciężki sprzęt budowlany powinien mieć zagwarantowany bezproblemowy dojazd na działkę.

Poczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*