Wpływ gruntu z odpowiednią stabilnością przy budowie obiektów budowlanych i metody jego utwardzenia

Każdy obiekt budowlany musi być postawiony na twardym podłożu, gdyż inaczej po pewnym czasie od jego wybudowania mogą się pojawić problemy. Pęknięcia na ścianach, osunięcia i opadnięcia to tylko część z nich, ale bez względu na ich charakter przeważnie są skutkiem zaniedbań podczas planowania czy budowy.

Wielu osobom, w tym również mogłoby się zdawać doświadczonym budowlańcom, wydaje się, że ziemia wszędzie będzie taka sama. Jeżeli dookoła stoją domy, to dlaczego na działce między nimi miałoby być odmiennie? A w praktyce okazuje się, że warunki glebowe mogą się gwałtownie zmienić, a nie skontrolowanie ich wcześniej i niewłaściwe wyliczenie fundamentów może właśnie być powodem tych wszystkich problemów. Jeśli więc ktoś będzie miał jakieś obawy co do jakości podłoża, to bezwzględnie trzeba zlecić badanie geotechniczne gruntu – doczytaj na . Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, które zatrudniają doświadczonych fachowców i posiadają odpowiednie przyrządy. Podczas badań wykonuje się kilka otworów badawczych, i na ich podstawie określa się jakość i stan podłoża, a także poziom wody gruntowej. Ma to znaczenie, jeśli budynek ma mieć piwnicę, zbyt wysoki poziom wody może powodować podtopienia i zalewanie.

budując dom

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli podczas badań wyjdzie, że na danej działce są kłopoty z podłożem, to są dwa wyjścia. Pierwszym z nich może być takie rozplanowanie położenia budynków, żeby w miarę możliwości ograniczyć rolę niewłaściwego gruntu. Nie zawsze będzie taka możliwość, i niekiedy trzeba wtedy sięgać po kolejne wyjście, jakim będzie stabilizacja podłoża. Jest to zabieg drogi i wymagający użycia kilku technik, które będą się uzupełniać, ale dobrze zrealizowany może dać doskonałe rezultaty. Najbardziej popularna technika technika diamentowa we Wrocławiu utwardzenia podłoża polega na zerwaniu warstw nie nadających się do wykorzystania, a następnie nałożeniu nowych, już o dobrej gęstości. Poza tym coraz częściej używa się inne techniki, przykładowo takie jak specyficzne odmiany spoiw, które także dają satysfakcjonujące rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*