Niezwykle wytrzymała stal – w jaki sposób się ją wyrabia

budowa

Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
Do wytwarzania maszyn i urządzeń wykorzystywana jest stal trudnościeralna o ogromnej wytrzymałości oraz świetnej ścieralności i udarności.

Blachy trudnościeralne mają zastosowanie przy produkcji kontenerów i wywrotek, krawędzi roboczych maszyn do robót ziemnych, elementów maszyn górniczych i betoniarek, które podlegają zużywaniu, konstrukcji platform, jak również podajników, lejów i czerpaków koparek.

blachaTaki materiał umożliwia nowoczesne, innowacyjne projektowanie oraz obniżenie masy produktów, co sprawia, że poprawia się ich efektywność energetyczną. Różne odmiany stali trudnościeralnej mają odmienną charakterystykę zaleznie od celu, w jakim są używane. Dostępne są odmiany oferujące odporność na tarcie wzdłużne, używane na przykład w lemieszach i łyżkach koparek i ładowarek. Inne typy utwardzają się podvczas pracy i sprawdzają się w kopalniach, cementowniach czy kamieniołomach. Jeszcze inne, odporne na wysoką temperaturę, stosowane są w warunkach bardzo wysokiej ścieralności – hartowane w wodzie stosowane są do wytwarzania nożyc, pogłębiarek czy maszyn rolniczych. Blachy trudnościeralne aby sprostać wymogom rynku, powinny być również łatwo spawalne i proste w obróbce.

budowa

Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations

Stal trudnościeralna Hardox 400 może być cięta laserem, plazmą, palnikiem tlenowym lub strumieniem wodnym z elementami ciernymi. Blacha (zobacz formatki z blachy nierdzewnej) Hardox 600 uzyskuje swoje wyjątkowe właściwości dzięki zastosowania wieloetapowego procesu hartowania. Blachy te poddawane są kontroli topograficznej sprawdzającej ich płaskość. Wyniki tych analiz gromadzone są w hucie i mogą stanowić cenne źródło wiedzy dla producenta narzędzi ze stali trudnościeralnych, a także dla stosujących te narzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*