Czym charakteryzuje się olej wytwarzany z orzechów laskowych?

Zdecydowana większość ludzi nabywa w sklepie oleje rzepakowe lub słonecznikowe. Tymczasem w sprzedaży istnieją także w większym stopniu nietypowe oleje, dla przykładu z orzechów laskowych, włoskich czy też oleje krokoszowe, z awokado lub konopne.

drewno

Autor: Tim Parkinson
Źródło: http://www.flickr.com

Są one znacznie bardziej kosztowne, jednak naprawdę dobrze jest po nie sięgać ze względu na ich niezwykle korzystne właściwości zdrowotne. Jeśli zastanawiasz się, jaki olej jest najzdrowszy, to warto mieć świadomość, że najcenniejsze są te tłoczone na zimno ( aleklima klimatyzator domowy cena ) i uzyskiwane za pomocą wyciskania mechanicznego roślin oleistych. Przykładowo bardzo popularny olej z oliwek, soi oraz rzepaku jest zdrowy, lecz należy pamiętać o tym, że występują również oleje z orzechów, konopi czy też nawet z nasion śliwek. Mają one dużą wartość odżywczą oraz naturalnie wysoką jakość. Z drugiej strony są one jednak nie za bardzo odporne na magazynowanie.
Wszyscy prawidłowo znamy atuty gwarantowane przez oleje. Mogą one dostarczać nie tylko niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, ale mogą także dostarczać witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Następną ważną sprawą jest to, że istnieją w olejach tzw. przeciwutleniacze, które przeciwdziałają procesom starzenia. Dla przykładu jeśli interesuje Cię olej z orzechów laskowych, to należy mieć świadomość, że jest on otrzymywany przez tłoczenie na zimno. Jego charakterystyczną cechą jest to, że posiada on łagodny i orzechowy smak. Jeżeli chodzi o jego kolor, to jest to barwa żółto-złota. Taki olej może służyć jako dodatek do lodów, deserów czy też jako składnik dressingu. Jeśli chodzi o odmienne w mniejszym stopniu typowe oleje, to są również tego typu wytwarzane z orzeszków arachidowych, czyli ziemnych.

Jest również olej z awokado, olej cedrowy, olej sezamowy czy też kokosowy. W dobrych sklepach kupimy również olej z winogron czy też nawet olej śliwkowy. Ten śliwkowy nie posiada jednak koloru fioletowego, ale jaskrawy złoto-żółty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*