Jaka powinna być minimalna grubość izolacji zbrojenia wykonanego z betonu?

Otuliną określamy grubość powłoki betonu od krawędzi elementu żelbetowego do prętów, która chroni wzmocnienie przed szkodliwym wpływaniem siedliska.
Wzmocnienie różnorodnych składników konstrukcyjnych budynku może niestety ulegać uszkodzeniu dla przykładu pod wpływem dużej temperatury lub kwaśnego podłoża.

Z tego powodu grubość otuliny nosi nazwę w zależności od czynników niszczących, klasy betonu, planowanego okresu eksploatacji budynku, ITp. Otulina jest łatwa do nabywania, kiedy wykorzystuje się tzw. uszczelki dystansowe wyprodukowane z zaprawy cementowej lub plastiku. Podkładki z takiego materiały są najczęściej produkowane w postaci krążków z otworkiem w środku, w który trzeba włożyć drut zbrojeniowy. Uszczelki betonowe z kolei z małymi klockami, w których zalane są dwa pręty stalowe, którymi drutami przywiązuje się do pręta zbrojeniowego podkładkę.
otulina

Autor: Yankee Candle
Źródło: Zapachdomu.pl
image - mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Minimalna grubość otuliny może być mniejsza o 5 mm w podzespołach stworzonych z betonu, jakiego odporność jest o dwie klasy bardziej znacząca od zalecanej. Najmniejsza grubość otulenia ze względu na oddziaływanie korozji może być poza tym pomniejszona, jeśli dokładne ustalenia wedle aprobaty technicznej towaru użyto stali nierdzewiejącej lub użyto odmienne specjalne środki zabezpieczenia, użyto beton (Polecam cięcie betonu wrocław Geo Synt) szczelny o odpowiednim składzie, na powierzchni betonu zbudowano ponadto powłokę zabezpieczającą lub zastosowano tzw. obetonowanie.

Najmniejsze grubości otuliny zbrojenia w elementach o nierównej lub porowatej czy też pofałdowanej powierzchni (dla przykładu przy odsłoniętym kruszywie) powiększa się co najmniej o pięć mm. Jeśli beton układany jest wprost na podłożu gruntowym, to otulina może mieć długość nie mniejszą niż 75 milimetrów, a jeżeli na podłożu wykonanym z betonu – nie mniejsza niż 40 milimetrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*