Jakie jest znaczenie wytrzymałego gruntu dla bezpieczeństwa inwestycji budowlanej, metody jego utwardzania.

Stawiając dom, budynek przemysłowy albo drogę inżynierowie stają niekiedy przed problemem źle utwardzonego gruntu. Czasami takie niekorzystne warunki występują na całym terenie inwestycji, a czasami tylko w pewnych fragmentach – lecz za każdym razem stanowi to duży problem przy pracach budowlanych.

Niestabilne podłoże może być źródłem wielu poważnych problemów podczas robót, począwszy od tego, że grunt będzie cięższy do przygotowania, a kończąc na odpowiedniej stabilności albo czy innych konstrukcyjnych elementów. Dlatego też bardzo istotnym etapem każdej budowlanej inwestycji musi być dokładnie zbadanie gruntu na pełnym obszarze robót.

spiwa drogowe i zagęszczanie gruntu

Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba tak zrobić z tego powodu, że często niestabilności występują lokalnie, przykładowo na jednym kawałku działki będzie twarda, ubita ziemia, a w drugiej jej części sypki piasek. Wiedząc dokładnie, jak wygląda grunt pod inwestycję można się przygotować do dalszego etapu prac, przeważnie stosuje się wzmacnianie podłoża (zobacz) wykorzystując jedną z kilku dostępnych technik.

Aby grunt mógł mieć wystarczające parametry, miał należytą twardość i był odpowiedni pod planowaną inwestycję, to należy w niejednym przypadku go sporo utwardzić. Wzmacnianie gruntu (zobacz) zrealizować można na kilka sposobów, a wybór najbardziej odpowiedniego uzależniony będzie od wielu czynników. Wszystko zależeć będzie od tego, co będzie wzmacniane, charakterystyki wodnej na działce i rodzaju przewidywanej inwestycji – zupełnie inaczej będzie się postępować, jeśli na działce planowany jest parking, a inaczej, gdy będzie budowany kilkupiętrowy biurowiec.

W największym skrócie utwardzenie gruntu będzie polegać na takim jego wzmocnieniu, żeby osiągnął określone parametry. Przeważnie będzie się to robić to przez ubicie ciężkim sprzętem, użycie dodatkowego uzbrojenia lub wypełnienie specjalnymi substancjami, które usztywnią całą warstwę.

Ten tekst jest bardzo wciągający? Jeżeli też tak uważasz, to kliknij na oryginalny materiał (www.radius.info.pl/), który ma nie mniej ważne informacje.

W tej ostatnio wymienionej technice często używane są spoiwa drogowe, mają one dobre parametry i są coraz chętniej stosowane przez inżynierów. Więcej na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*