Wytrzymałość to ich główna cecha.

Piszę o tym, z jakiej blachy produkuje się dziś urządzenia (na przykład podobne do tych: do ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Założę się, że niejeden z nas śledził z pasją program ekstremalne maszyny na discovery Channel.

Jeżeli jednak nie śledziliście tej, bądź co bądź nieemitowanej już serii, pozwolę sobie na krótkie przypomnienie.
Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W programie ukazywano ówcześnie największe, niezwykle wytrzymałe i bardzo ciekawe maszyny i konstrukcje na świecie – od ogromnych wieżowców będących cudami architektury i budownictwa, po wielkie koparki czy dźwigi przeznaczone do pracy w ekstremalnych miejscach, przykładowo w hutach. Omawiano także ich budowę, projekty i materiały, z jakich zostały wykonane.

Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO

Autor: MEVACO
Źródło: MEVACO

Ostatnio przyszła do mnie myśl, żeby zastanowić się dłużej nad sprzętami używanymi do produkcji tego typu maszyn. Przecież stal z której wyrabia się taką ogromna ciężarówkę ważącą ponad 500 ton musi być niezwykle wytrzymała! Spędziłem chwilę w sieci i natknąłem się na hardox<, czyli niezwykłe wytrzymałą stal, z jakiej takie pojazdy i urządzenia są produkowane. Ta bardzo wytrzymała blacha trudnościeralna jest praktycznie dwadzieścia razy bardziej wytrzymała na wszystkie uszkodzenia spowodowane obciążeniami i narpężeniami. Można ją wykorzystywać w najbardziej ekstremalnych warunkach.

cięcie blachy

Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-media.pl

Pomyślałem więc – fajnie, ale pewnie jest to około 30 razy więcej niż standardowy materiał wykorzystywany do konstruowania takich sprzętów.

Ta tematyka jest dla niektórych osób dosyć kontrowersyjna. Jeśli chcesz przeczytać inne zdania na omawiane tutaj zagadnienie, to poznaj więcej na ten temat (http://souniq.pl/)!

Oczywiście, okazało się, że się myliłem – blachy trudnościeralne pomimo swej ponadprzeciętnej wytrzymałości są w zasadzie tak samo grube, co jej klasyczny odpowiednik. To pomaga konstruować maszyny i specjalistyczne elementy o podwyższonej trwałości pomijając proces tworzenia planów konstrukcyjnych, dostosowanych do większej wagi materiału. Właśnie stąd też wywodzi się ogromna popularność takich stali.

Pozostając na fali przeszukiwania internetu moją uwagę zwróciło to, że tylko jedna huta na świecie wytwarza tą stal hardox, a jest to Ssab, szwedzka huta stali. Od kilkunastu lat maja opatentowany system produkcji tej stali, a recepturę trzymają w tajemnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*