Jak łatwo można ochłodzić powietrze latem w upalne dni?

Klimatyzator jest to prosty sposób, żeby poprawić komfort życia w czasie gorących dni. Nie tylko ochładza on powietrze, ale również usuwa z powietrza za dużą ilość wilgoci. Należałoby tutaj powiedzieć, że im mniej wilgoci w ciepłym powietrzu, tym nasze samopoczucie jest lepsze.

odlew

Autor: Kirt Edblom
Źródło: http://www.flickr.com
Przez wiele lat prowadzone badania pokazały, że w lato czujemy się najlepiej wówczas, gdy temperatura powietrza ma 23-26 stopni, a wilgotność jego równa się 40-60%. Kiedy temperatura rośnie, nasze ciało zaczyna się pocić, gdyż tak nasz system oddaje nadmierną ilość ciepła. Kiedy wilgoć spada, samopoczucie nasze natychmiast się poprawia pomimo, że nadal jest gorąco. Temperatury nie możemy obniżać w jakikolwiek sposób, ponieważ to groziłoby przeziębieniem. Jest przyjęte, że różnica temperatur między klimatyzowanym pomieszczeniem a pomieszczeniem nieklimatyzowanym, nie powinna przewyższać 7 stopni. W inny sposób ludzkiemu organizmowi jest dosyć ciężko zaadaptować się do takiej zmiany. Jeżeli przyjemnością ma być spędzanie czasu w pokoju z włączonym klimatyzatorem, to nie możemy czuć ruchu tego powietrza. Dlatego też bardzo istotna jest prędkość przepływu powietrza oraz możliwość regulowania w sprzęcie kierunku, w jakim powietrze jest wydmuchiwae po ochłodzeniu. Jeśli zainteresował Cię montaż klimatyzatora naściennego, to jest to bardzo łatwe.
Klimatyzatory rodzaju SPLIT zamontować moglibyśmy w jakimkolwiek miejscu, lecz przeważnie wybieramy zewnętrzną ścianę zwłaszcza, gdy nasz dom (zobacz ogrodzenia panelowe lubelskie) wykończony jest od wewnątrz. W miejscu montowaniu wystarczy przebić otwór przez ścianę oraz na zewnątrz wyprowadzić miedziane rurki, które łączą wewnętrzną jednostkę z jednostką zewnętrzną. Miejsce montowania klimatyzatora jest zależne także od siły klimatyzatora oraz jego jakości.

Im niższa jest moc chłodnicza klimatyzatora, tym jest mniejsza dopuszczalna odległość pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Przeważnie jest to kilka albo kilkanaście metrów. Dokładny zakres jest podawany przez wytwórców na każdym modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*