Co należy wiedzieć wybierając beton komórkowy do budowy naszego domu?

Gdy decydujemy się na zakup elementów z betonu komórkowego, musimy dokładnie poznać ofertę producentów, ponieważ jednakowo prezentujące się bloczki nie zawsze mają takie same parametry.

Beton komórkowy, który stosowany jest do wznoszenia budynków wolnostojących, to beton (czym wiercić w żelbecie) autoklawizowany zatem utwardzony jest parą wodną o ciśnieniu 1,1-1,3 MPa w temp. 180-190 stopni. Przez taki proces, beton komórkowy może uzyskać właściwe właściwości fizyczne. Fundamentalnymi jego składnikami są kruszywo – piasek albo popioły lotne, spoiwo – wapno i nieduża ilość cementu i spulchniacz. Jest to proszek albo pasta aluminiowa. Jeżeli kruszywo to wyłącznie piasek, otrzymujemy beton komórkowy, który nazywany jest popularnie białym a czasami także piaskowym. Jest to zazwyczaj wybierana przez inwestorów odmiana betonu komórkowego. Jeśli do produkcji takiego betonu zastosuje się zamiast piasku popioły lotne lub mieszaninę piasku z popiołem, w takiej sytuacji tego typu beton ma barwę szarą. Beton komórkowy nie wydziela jakichkolwiek substancji szkodliwych dla zdrowia. Wytwarzany jest on z materiałów naturalnych, z tego też powodu jest zupełnie bezpieczny.
budowa - odzwierciedlenie

Autor: Grzegorz Latkowski
Źródło: http://www.flickr.com
Jest on również wytrzymały na glony, bakterie oraz grzyby pleśniowe. Najważniejszą właściwością betonu komórkowego jest gęstość objętościowa. Od takiej cechy zależą inne właściwości. Ze wzrostem gęstości zwiększa się także jego wytrzymałość na ściskanie i izolacyjność akustyczna. Zmniejsza się wtedy izolacyjność termiczna. Wyroby betonowe o dużej gęstości trudniej jest przycinać. Gęstość tego typu betonu jest oznaczona klasą. Odpowiada jej zakres gęstości. Aby posiadać ciepłe ściany w jednej warstwie, trzeba użyć do ich budowy elementy z betonu komórkowego o gęstości 300-400 kg/m3.

Wierzchnie ściany domu dwu- oraz trójwarstwowe oraz wewnętrzne ściany nośne, wykonuje się zazwyczaj z klasy gęstości 600. Wytrzymałość na ściskanie zależy od gęstości objętościowej. Im gęstość jest bardziej znacząca, tym większa jest wytrzymałość komórkowego betonu na ściskanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*