Kruszywa – rodzaje i zastosowanie

Kruszywa są używane przede wszystkim jako materiał budowlany. Tą nazwą określa się materiały sypkie, które mogą być pochodzenia naturalnego lub powstawać sztucznie.

Kruszywa mogą być wytwarzane poprzez rozbijanie odłamków skalnych. Do tego celu wykorzystuje się zarówno kamienie o dużej, jak i o mniejszej twardości.

Wykorzystanie określonego kruszywa zależeć jest od jego odmiany lub od metody jego wytwarzania w przypadku kruszyw sztucznych. Surowce takie mogą być gruboziarniste, lub też drobne. Kopalnia kruszywa jest miejscem, gdzie uzyskuje się kruszywa naturalne. W kraju funkcjonuj

kopalnia

e około piętnastu tego typu zakładów. Większość z nich istnieje w południowej części Polski. Specjalizują się w wydobywaniu różnych materiałów. Często przy kopalniach działają również różne przedsiębiorstwa, zajmujące się przetwórstwem wydobywanych materiałów.

ZastosowanieNajważniejszym typem kruszyw ze względu na wykorzystanie są kruszywa drogowe. Materiał taki także może występować w różnych odmianach i formach. Do powstawania dróg wykorzystuje się takie surowce jak piasek, żwir, glina czy niewielkie kamienie. Z kruszyw powstają nasypy do budowy dróg oraz pozostałe elementy. Kruszywa są używane także do utwardzania dróg.

kopalnia-2

Drugim podstawowym zastosowaniem kruszyw oprócz projektowania dróg jest wykorzystanie do sporządzania różnych mieszanin. Są to przede wszystkim zaprawy, do których należy beton czy cement. Do tego rodzaju środków często wykorzystuje się tłuczeń. Jest to środek złożony z części twardych skał. Odłamki te często posiadają ostre krawędzie. Jedną z popularnych skał stosowanych w celach budowlanych i drogowych jest sjenit. Wyrabiana z niego sjenitowa kostka, będąca jednym z rodzajów kostki brukowej. Kostka sjenitowa używana jest bardzo chętnie w charakterze nawierzchni placów, chodników czy parkingów.

Korzyści

Kruszywa mają wiele zalet w zależności od ich rodzaju. Są dobrym materiałem do utwardzania nawierzchni. Zazwyczaj także są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich różnorodność umożliwia jak najbardziej odpowiednie dopasowanie surowca do oczekiwań. Działa wiele przedsiębiorstw oferujących wydobywanie i handel kruszywami, toteż znalezienie dobrego źródła potrzebnych materiałów nie będzie sprawiać zbytnich kłopotów.

Źródło: sjenit.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*