Do jakich rzeczy służą różne surowce kamienne? Do czego wykorzystuje się granit?

W Polsce pozyskuje się duże ilości różnego rodzaju kruszyw jak i materiału skalnego. Wykorzystuje się takie materiały do bardzo różnych celów.

biuro

Autor: Björn S…
Źródło: http://www.flickr.com
Niektóre surowce potrzebują wcześniej przygotowania do obróbki inne z kolei są od razu gotowe do przekształcenia na różne wytwory.
Pod kloszem

Autor: flakeparadigm
Źródło: http://www.flickr.com/photos/flakepardigm/3538195638/
wapno

Autor: Alejandro Erickson
Źródło: http://www.flickr.com
Tak na przykład jest z surowcami kamiennymi. Granit wszak jest kamieniem, z którego po wydobyciu wyrabia się różnego rodzaju artykuły. Posiada on szerokie zastosowanie głównie przez wzgląd na swoją trwałość. Jako bardzo odporny na uszkodzenie materiał stosowany jest na blaty kuchenne, schodki czy parapety. Bardzo często wykonuje się z tego surowca podłogi, jakie wytrzymają bardzo długi okres czasu. Nawet jeżeli po pewnym czasie będzie się prezentował trochę gorzej, to możemy go przeszlifować i przywrócić piękny blask jak dawniej.

Czy pragniesz dokładniej przeanalizować omawiany na tej stronie wątek? Jeśli tak, bez grymaszenia kliknij ten link, aby zobaczyć więcej na tej witrynie (https://www.na-technology.pl/pomiar-walkow-i-gwintow/)!

Z tej przyczyny właśnie mimo iż stopień twardości ma bardzo duży oraz w obróbce nie jest prosty, to jest to bardzo wszechstronny materiał.

Czasami z ziemi wydobywa się surowce mineralne, z jakich robi się spoiwo mineralne. Często wypala się i mieli skały osadowe. Przykładem spoiw mineralnych jest wapno. To takie spoiwo powietrzne, to znaczy, iż twardnieje na powietrzu. Wapno mamy pod różnymi postaciami. Znane wszystkim na pewno jest wapno palone, jakie otrzymuje się poprzez wypalenie kamienia w bardzo wysokiej temperaturze aż do około tysiąca stopni – WKG.

Czasem wapno takie mieli się, natomiast jest to zależne już od jego przeznaczenia. W zależności od tego z jakich surowców jest takie wapno możemy wymienić wapno z wapieni, dolomitowe jak i hydrauliczne, które zrobione jest z ilastych skał wapiennych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*