Ile mogą być warte dobre haki holownicze?

Hak holowniczy mógłby okazać się użyteczny nie tylko do holowania swojej przyczepki. Można na nim również zamontować dodatkowy bagażnik, który jest używany dla przykładu do przewożenia swoich rowerów.
Dziś na rynku nie ma już nowych samochodów, które są seryjnie wyposażane w zamontowany na stałe hak holowniczy.

Dom

Autor: Haydn Blackey
Źródło: http://www.flickr.com

Zgodnie z obowiązującymi normami unijnymi, tego typu zaczep powinien być zdejmowany. Jeżeli nasz pojazd nie ma haka oraz chcemy go dopiero kupić, to wytwórcy takiego sprzętu oferują najczęściej haki z demontowaną końcówką określaną jako kula. Konwencja wiedeńska w kontekście ruchu drogowego pozwala na jeżdżenie po różnorodnych państwach autem, który spełnił warunki techniczne w państwie zarejestrowania, więc posiadacze samochodów z zaczepami zamontowanymi na stałe teoretycznie nie powinni mieć kłopotów w trakcie zwykłych kontroli drogowych przykładowo w Niemczech.
Niestety w rzeczywistości jest z tym bardzo różnie oraz dużo zależy od konkretnego stanowiska funkcjonariuszy drogówki.

Zerknij na portal i prześledź wpis (http://www.centrumhigieny.pl/noze-do-skorowaczek), który na pewno totalnie Cię wciągnie, ponieważ informacje tam zawarte, przyciągają uwagę.

Kupując zaczep zwróć uwagę, czy dany hak ma homologację e20. Wystarczy, że na tego typu zaczepie będzie symbol e20 lub E20, jednak mogłyby one wystąpić razem. Taki zaczep musi posiadać także certyfikat PIMOT, czyli Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Na tabliczce znamionowej muszą również widnieć takie dane jak: nazwa wytwórcy, data wytworzenia, dopuszczalny tonaż. Ceny najtańszych zaczepów rozpoczynają się od sumy ok. 200 złotych. Za nieco mniej trudne w obsłudze haki z końcówką mocowaną w sposób mechaniczny należy zapłacić ok. 600 złotych albo więcej.

Towary renomowanych producentów przeważnie kosztują zazwyczaj przeszło 1000 złotych, zaś te, które są przeznaczone do określonych wersji samochodów oraz oferowane są przez dealerów mogą kosztować nawet 2-3 000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*