Najważniejsze techniki uzdatniania placu budowy

Często mamy okazję zaobserwować sporo pojazdów budowlanych w miejscach większych inwestycji, już podczas rozpoczęcia budowy. Są to wielkie, skomplikowane mechanizmy, którym zwykle nie mamy okazji przyjrzeć się bliżej.

grunt, prace, budowa

Autor: Dave Pape
Źródło: http://www.flickr.com
Pewnie nie ma osoby, która chociaż raz niegłowiłaby się nad przeznaczeniem takiej maszyny widząc ją na miejscu budowlanym. Jednak, w zależności od przeznaczenia, maszyny spełniają bardzo ważną funkcję w miejscu, w którym są używane. Skupimy się teraz na fundamentalnym działaniu, a dokładniej na przygotowaniu gruntu pod budowę. Wzmocnienie gruntu jest pierwszym mechanizmem wstępnego stadium budowania budynku mieszkalnego (Spoiwex), wielkich obiektów jak np. galerii handlowych, stadionów, hali targowych czy otaczających nas ze wszystkich stron dróg asfaltowych, lub dojazdowych.

Wzmocnienie gruntu ma na celu przyrządzenie podłoża budowli poprzez zwiększenie jego nośności, zminimalizowanie ściśliwości, poprawa solidności, zmniejszenie porowatości. Takie zabiegi mają na celu maksymalne zniwelowanie wodoprzepuszczalności, wzrost oporu, zmniejszenie parcia oraz poprawę stateczności gruntu. Jest mnóstwo sposobów wzmacniania gruntów. Należą do nich między innymi: zagęszczanie gruntów, stabilizacja gruntów, konsolidacja gruntu, zbrojenie gruntów, stosowanie zastrzyków, zamrażanie i spiekanie gruntów itp. Jednym z najłatwiejszych i najtańszych sposobów jest zagęszczanie gruntów. Odbywa się to poprzez ubijanie podłoża maszynami o zróżnicowanych strukturach walca i pod odpowiednim naporem.

Interesuje Cię jedynie rzetelna informacja z www (https://www.bautec-lodz.pl/ogrodzenia-tymczasowe/)? Jeżeli tak, to zapraszamy do przejrzenia naszej strony, na której zawsze dostaniesz pewne informacje.

Sprawia to, że grunt jest wytrzymalszy nawet do 50cm głębokości podłoża (zagęszczanie gruntów).

prace budowlane

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejnym bardzo ważnym sposobem jest stabilizacja gruntów. Proces ten odbywa się przy uzyskaniu odpowiedniej mieszanki spojonej hydraulicznie przy sprzyjającej wilgotności. Pozwala ona na uzyskanie ustalonych parametrów wytrzymałościowych podłoża. Do stabilizacji stosowane są takie materiały jak: beton, wapno albo popioły lotne. Dostępne są również gotowe spoidła takie jak np. Siliment, Teramix, Lipidur, Tefra.

Pogłębianie znajomości sposobów stabilizacji podłoża jest bardzo ważną kwestią, jeśli planujemy budowę domu czy tylko wzmocnienie drogi dojazdowej do garażu ( gruntu). Profesjonalnie utwardzone podłoże gwarantuje solidność i trwałość postawionych na nim budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*