Dom ekonomiczny i zastosowane w nim rozwiązania

Kto z nas nie marzy o własnym domu? Jednak posiadanie go nie jest wcale tak nietrudną rzeczą. Głównym i decydującym czynnikiem są względy finansowe. Gdy jednak uda nam się już pozbierać wystarczającą sumę na budowę czy zakup, także wybrać ten jeden jedyny oglądając różne projekty domów, to warto pomyśleć nad rozwiązaniami wspomagającymi nam podczas już korzystania nie wyrzucać pieniędzy na darmo. Więcej cennych informacji można znaleźć na serwisach budowlanych. Znajdują się tam gotowe projekty opracowane przez profesjonalne firmy projektowe.

Każdy, szukający koncepcji na swój wyśniony projekt domu, znajdzie coś dla siebie. Ekonomiczny dom jest na pewno ciekawym rozwiązaniem dla tych najbardziej oszczędnych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego domu jest postawiony przed dwoma laty przez rodzinę Köln dom w Północnej Nadrenii. Jego zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. MetodąKluczem do osiągnięcia takiego rezultatu jest połączenie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z zastosowaniem energii odnawialnej. Jako energie odnawialną wykorzystano połączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. zastosowanie to pozwoliło mieszkańcom domu gorącą wodę, a także centralne ogrzewanie (polecamy: iq-building.com.pl/index.php/inteligentny-dom/ogrzewanie) oraz w upalne dni chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej będącej na zewnątrz.

Autor: OknoPlus

Część z nas decyduje się na kupno już wybudowanego budynku. By nie kupować „kota w worku” został utworzony dokument stwierdzający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w ciągu roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, informuje nas o ilości energii zużytej do ogrzewania, uwzględniając nie tylko stan techniczny instalacji, ale również rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) i ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie gorącej wody użytkowej. Posiadając w dłoni taki paszport, należy zwrócić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość budynku. Pozostając przy temacie oszczędności energii trzeba pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja czyli system wentylacji nawiewno – wywiewnej mający funkcję odzysku ciepła. Jego zadaniem jest pobieranie chłodnego powietrza z zewnątrz i ogrzewanie go ciepłem powietrza usuwanego z pokoju. Budowa rekuperatora nie zezwala na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. Zastosowanie takiego systemu i odpowiednie instalacje elektryczne Kraków w mieszkaniu to kompromis ugoda oszczędnością energii, a prawidłową wentylacją domu.

drewniany dom

Autor: 7th Groove
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to należy również wiedzieć jak ją właściwie spożytkować – na przykład na ogrzewanie. Jednym ze sposobów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Na pewno musi być właściwie wykonane – w innym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą odpowiedniego efektu. Najlepiej pracę zlecić obeznanemu instalatorowi. Wzięcie sprawy w swoje ręce może tylko dodać kłopotów oraz narazić nas na wielkie koszta. Podstawą tego rodzaju ogrzewania jest odpowiednie ułożenie rur wielowarstwowych. Ich położenie między sobą nie może być zbyt duża (100-300mm), gdyż wtedy w domu zapanuje chłód.

Publikacja, którą właśnie masz okazję czytać to wspaniałe źródło informacji, jednak jeżeli poszukujesz podobnych materiałów, to kliknij odnośnik.

Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W strefach okiennych należy zagęścić ilość rur, poniważ są tam większe utraty ciepła.Planując takie ogrzewanie warto wnikliwie zapoznać się z wszystkimi wytycznymi, gdyż właściwie wykonane zapewni nam domowe ciepło na wiele lat.

Zabezpieczenie naszego domu przed ucieczką ciepła jest ważne, ale nie najistotniejsze. O wiele bardziej ważne jest uchronienie go przed odwiedzinami niechcianych gości. Pierwszą barierą na jaką powinien trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju możemy rozmawiać (system simplex i duplex), a nawet widzieć naszego gościa (videodomofon). Dzięki unifonu czyli części mieszczącej się w domu, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także sprawdzić czy zostały one zamknięte. Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć ciut chronieni możemy się poddać znacznie milszym czynnościom. Ozdabianie ścian sprawi nam dużo satysfakcji, a przy tym stworzy niesamowity efekt. Na pewno przydatne okażą się fototapety. Bardzo szeroki wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury umożliwia dopasować nam fototapetę idealnie do naszego wnętrza. Mamy również możliwość utworzenia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy spoglądać każdego dnia na nasze najpiękniejsze zdjęcie ze ślubu. Może to być również sfotografowana jakaś piękna roślina z naszego ogrodu.

Na fototapetę idealnie nada się natura. Jej olbrzymie kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał okazje ją zobaczyć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. By móc w pełni radować się ich pięknem, należy zgłębić tajniki jej hodowli i naprawdę poświęcić na to trochę czasu. Należy także nie zapominać, że ta ślicznotka jest śmiertelnie szkodliwa, dlatego trzeba zwracać uwagę na nasze pociechy i domowe zwierzątka. Kwiaty te na pewno będą się idealnie współgrać z pielęgnowanym i przystrzyżonym trawnikiem. By jednak radował nasze oko, o trawnik należy właściwie zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które wykonuje się często. Nie możemy także zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko odpowiednio pielęgnowany, gęsty i wyrównany może spełnić rolę placu zabaw dla naszych pociech.

Aby mieć pewność, że nasze dzieci bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, warto mieć je na oku. Jeśli akurat nie mamy ochoty przebywać na słońcu schronienie da nam altana ogrodowa. Jest bardzo ciekawym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może mieć dowolną formę i kształt. Altany wykonuje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku często mają funkcje domku letniskowego pod miastem na działce.Kiedy jednak aura nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z otoczeniem, warte polecenia może być drzewko bonsai. Warto jednak kupić (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować śliczny, będziemy mieć prawdziwy powód do dumy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*