Jaki materiał stosuje się przy układaniu deptaka oraz jak się to robi?

Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy powierzchni chodników czy też podjazdów przy garażach, są niewielkie betonowe bloczki, które mogą posiadać różną wielkość, kształt czy nawet kolor.

Takie właściwości mogą pozwolić dostosować wygląd np. deptaka do formy architektonicznej okolicznych domów czy ogólnie otoczenia takiej nawierzchni.
Bardzo ważnym czynnikiem jest też mały stopień trudności tworzenia czy naprawy takiej nawierzchni. Chodniki, które są stworzone głównie dla pieszych mogłyby być układane przy wykorzystaniu kostki o grubości 6cm. Jeśli natomiast obciążenia będą bardziej znaczące, kostka brukowa powinna posiadać grubość 8 albo nawet 10 cm. Może być ona wykorzystywana na powierzchni o dowolnej wielkości i nie ma wpływu na brak konieczności robienia dylatacji.

Czy masz pytania odnośnie do omawianej kwestii? Jeśli tak, to wejdź tu i poznaj informacje (http://www.normbud.pl/kategorie/technika-ppoz/zawory-i-stacje-kontr-alarm/zawor-kontrolno-alarmowy-wodny-seria-h-dn-80-dn-200/) na to zagadnienie – z pewnością okażą się one niezwykle interesujące.

Należy jednak pamiętać, że pomimo faktu, że nawierzchnia z kostki brukowej dobrze przepuszcza wodę opadową, należy jednak zagwarantować możliwość jej szybkiego usunięcia z nawierzchni. Najbardziej łatwym na to sposobem byłoby zastosowanie nachylenia powierzchni w stronę najbliższego nieutwardzonego gruntu.

łazienki

Autor: shay coh
Źródło: www.flickr.com

kostka brukowa

Autor: Fabio Omero
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chodzi o czynności wykonywane podczas jej układania, można podzielić je na kilka etapów. Początkowym krokiem jest zrobienie zagłębienia, czyli tzw. korytowanie. Kolejnym krokiem jest ewentualnie zamontowanie odwodnienia. Następnym stadium jest układanie krawężników oraz przygotowanie stabilizującej grunt podbudowy czy warstwy podkładowej. Wykorzystanie instalacji odwodnieniowej może okazać się wymagane podczas układania kostki brukowej na stosunkowo dużych powierzchniach.

Niestety zazwyczaj uniemożliwia to zastosowanie spadku w oczekiwaną przez wykonawców stronę. Innymi słowy możliwość odprowadzenia wody często jest uzależniona od konkretnych warunków wodno-gruntowych, poziomu wody gruntowej albo stopnia przepuszczalności ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*