Jakie funkcje pełni każdy olej do silnika?

Rodzaj oleju do silnika jest bardzo ważny i przy jego wyborze trzeba brać pod uwagę wiele różnych czynników. To, czy jednostka napędowa jest dostosowana do benzyny, czy też jest to silnik Diesla, jest tylko podstawowym kryterium.

obrazek - deski

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com
Nie mniej istotna jest jego jakość czy regularna wymiana. Są również inne czynniki.

Posiadają one wpływ m.in. na trwałość osprzętu takiej jednostki. Dlatego też innego rodzaju olej musi być stosowany w silnikach nowych samochodów, a inny w takich, jakie są mocniej zużyte. Wszystkie czynniki pełnią przeróżne funkcje, lecz posiadają wspólny cel: zapewnić długą i bezproblemową pracę jednostki napędowej. Oleje silnikowe mają również na celu zmniejszenie tarcia pomiędzy działającymi częściami silnika. Szczególnie, jeśli chodzi o tarcie pojawiające się pomiędzy cylindrami i tłokami. Mają również wpływ na redukcję zużycia paliwa czy także hałas dochodzący od pracującego silnika. Ponadto taki olej ochładza pracujące części oraz odprowadza zabrudzenia, które są przechwytywane przez filtr oleju. Właśnie dlatego należy go wymieniać przy okazji każdej wymiany oleju. Bardzo istotna jest punktualność i systematyczność wykonywania tej czynności. Poza tym trzeba dbać o jego właściwy poziom.
LED

Autor: Armacell
Źródło: Armacell
Naturalnie sam olej to nie wszystko. Tak samo istotny jest system smarowania. Za odpowiednie ciśnienie smarowania odpowiada pompa oleju. Sam olej jest złożony w największej części (w granicach ok. 80%) z tzw. bazy olejowej, która w przypadku najnowocześniejszych olejów jest wynikiem syntezy chemicznej. Ok. 6% zawartości oleju przedstawiają regulatory lepkości, które wpływają na właściwą pracę silnika przy różnorodnych temperaturach. Tego typu czynnik ma mało wspólnego z gęstością.

Jeszcze innymi składnikami tego produktu są uszlachetniające dodatki, których celem jest zneutralizowanie produktów spalania czy opieka elementów motoru przed rdzewieniem czy też ograniczające pojawianie się osadów na ścianach cylindrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*