Kilka podstawowych informacji o parowych kotłach, zasada funkcjonowania urządzeń tego typu.

Parowe kotły były jednymi z pierwszych maszyn używanych przez człowieka do napędu maszyn elektrycznych, można wręcz powiedzieć, że stały się początkiem ery mechanicznej. Pomimo upływu wielu lat nadal są one używane, oczywiście obecnie bardzo zmieniły się możliwości technologiczne, więc i współczesne kotły są znacznie nowocześniejsze. Zasada działania takich kotłów jest bardzo łatwa i nie zmieniana od ich wynalezienia. W zamkniętym naczyniu podgrzewana jest woda, która zamienia się w parę. Ponieważ wypuszczanie pary jest ściśle kontrolowane zależnie od potrzeb, to utrzymywana ona będzie wewnątrz pod dużym ciśnieniem. Para wodna w dalszej kolejności będzie kierowana do urządzeń roboczych, mogą to być albo turbiny, które wytwarzają pod wpływem obracania energię elektryczną, lub też najróżniejsze grzewcze instalacje. Podgrzana para wodna jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, na przykład chemicznym, włókienniczym czy spożywczym, oraz w gospodarce komunalnej do ogrzewania budynków i mieszkań.

dom - portret

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com

Typowe kotły parowe używają do podgrzewania wody i produkcji pary różne paliwa. Przeważnie są to różne odmiany węgla i koks, lecz niektóre modele zasilane być mogą olejem napędowym, gazem czy też prądem. Bez względu na rodzaj grzania efektem końcowym jest otrzymanie pary o odpowiednich parametrach. Jeśli chodzi o kotły kotły przemysłowe na stałe paliwa jako produkty uboczne pozostają popioły i żużle, jakie należy regularnie usuwać z paleniska. W przypadku tradycyjnych kotłów ogrzane gazy powstałe w rezultacie spalania paliwa oddają ciepło do specjalnych zbiorników, w jakich będzie się znajdować woda. W wyniku podgrzania woda zmienia się w parę, a z kolei ta przy pomocy dodatkowych urządzeń uzyskuje odpowiednie ciśnienie robocze.

Współczesne parowe kotły są całkowicie zautomatyzowanymi układami, które pozwalają na wydajną pracę z niewielkim udziałem człowieka. Wymaga to co prawda zaawansowanych systemów sterujących, lecz tym sposobem uzyskuje się znacznie większe bezpieczeństwo i wydajność przy użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*