Za pomocą jakich mieszanek można by rozpuścić pleksi?

Plexi to bezbarwne tworzywo sztuczne, które składa się z polimetakrylanu metylu oraz w pierwotnej formie jest sztywne, lecz także termoplastyczne. Dzięki temu dostępna jest jego łatwa obróbka mechaniczna i kształtowanie.

Inne nazwy tego tworzywa to szkło akrylowe czy też plexiglas.
zabawne kapcie dla dzieci

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Polimetakrylan metylu jest otrzymywany dzięki procesowi polimeryzacji anionowej, lub rodnikowej. Jeśli natomiast chodzi o modelowanie, to przeprowadza się je przy zastosowaniu obróbki termoplastycznej oraz gotowego granulatu. Przykładowo materiał ten mógłby być stosowany w reklamie, gdzie płyta plexi mogłaby przybrać praktycznie każdy rozmiar oraz kształt. Pleksi ma iluminowane krawędzie, więc znakomicie nadaje się do tworzenia różnorodnego rodzaju pojedynczych liter czy też naturalnie kompletnych szyldów. Plastyczność takiego materiału i to, że może ono przybierać dowolny kolor sprawiają, że plexi jest niezwykle często stosowane w branży reklamowej. Następnym podstawowym czynnikiem może być to, że cięcie takiego materiału nie sprawia jakichkolwiek kłopotów. Jeśli płyta jest stosunkowo cienka, można by to zrobić przy pomocy noża, zaś jeżeli jest ona grubsza – używa się wyrzynarki albo piły.
Klejenie płyty pleksi wymaga zastosowania specjalistycznych, np. światłoutwardzalnych klejów. Mieszanki te mają ten walor, że nie powodują powstawania pęcherzyków powietrza oczywiście przy zapewnianiu zupełnej przezroczystości. Takie kleje do pleksi można by nabyć w składach budowlanych a nie są one zbytnio kosztowne.

Jeżeli z jakichś względów chcielibyśmy rozpuścić plexi, moglibyśmy wykorzystać gorącą temperaturę, przy czym nie byłoby to najskuteczniejszym wyjściem.

Zaciekawiły Cię opisywane kwestie? Jeśli tak, to sprawdź ponadto, co posiada w tym temacie ta polecana strona. Przeczytasz tam pokrewne treści.

Nietermiczne rozpuszczanie pleksi można natomiast wykonać za pomocą chloroformu czy też octanu etylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*