Sposób na przedsiębiorstwo – czy warto wchodzić w budowlankę?

Branża budowlana w Polsce jest trzecim najogromniejszym rynkiem zaraz po przemyśle a także handlu, w roku 2011 udział w wytwarzanym PKB wyniósł 7,06 %. W kwietniu r. 2012 w budownictwie zaangażowanych było 9 proc. ogółu pracujących w segmencie przedsiębiorstw. Jednakże to właśnie w budowlance bankrutuje najwięcej firm, do listopada 2012 roku zbankrutowało, aż 259 przedsiębiorstw budowlanych. Wobec tego w tym momencie warto zadać sobie pytanie czy firma budowlana to świetny pomysł w obecnych czasach?

Budowa domów

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Firmę budowlaną jest w stanie założyć każda osoba, niezależnie od wykształcenia. Przedsiębiorstwo może mieć charakter jednoosobowej firmy, bądź może to być firma, która angażuje dużą ilość pracowników. Jednakże największe firmy istnieją na polskim rynku od kilkudziesięciu lat, i one też zmagają się z kryzysem. Najtrudniejsza sytuacja jest pośród małych jak też średnich firm budowlanych. Niestety profesjonaliści nie pozostawiają złudzeń i poprawa w branży budowlanej raczej nie będzie miała prędko miejsca, ocenia się, że w r. 2013 ożywienie w tym segmencie nie zajdzie przed drugą połową roku.

Więcej na ten temat: budowa domów w Krakowie w ofercie firmy Heliodon

Zastój w budownictwie niesie ze sobą plusy; kryzys przetrwają firmy, które skutecznie jak też kompleksowo zarządzają projektami. Jest to bardzo istotne, gdyż średni czas rozliczenia planu wynosi około 6 miesięcy, zwrócić należy również uwagę na finansowanie, które składa się przede wszystkim z kredytów. Sprawne działanie przedsiębiorstwa w owych segmentach pozwoli na rozwój przedsiębiorstwa oraz pozyskiwanie nowych kontraktów.

Co jest najogromniejszym minusem prowadzenia przedsiębiorstwa budowlanego?
Otóż to, co doprowadziło branżę budowlaną do kłopotów. Wina leży po złych warunkach umowy, przerzucaniu całego ryzyka na realizatorów. Ogólnie system jest zły i w r. 2012 wywołał upadek nie tylko polskich firm realizujących m.in. drogi na Euro 2012. Sektor budowlany (warto zobaczyć zawiesia pasowe) jest zależny również od czynników atmosferycznych – przy znacznych mrozach budowa domów najczęściej bywa wstrzymywana, co również pogłębia zastój w branży.

W jaki sposób założyć przedsiębiorstwo budowlane?
Z jednej strony dobrze jest założyć firmę budowlaną w czasie zastoju, jeśli przetrzyma tak kłopotliwy okres, z pewnością w przyszłości da sobie radę z niekorzystnymi warunkami. Niestety ryzyko jest duże, i może przydarzyć się tak, że firma nie przetrwa i zwyczajnie upadnie. Straty finansowe w owym wypadku mogą być ogromne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*