Co wykonać, żeby panele i drzwi ładnie wyglądały w nowo wybudowanym domu?

Nawet najładniejsze panele, które położymy na posadzce nie będą dobrze prezentować się, jeśli nie będą wykończone przypodłogowymi listwami. Podobnie ma się sprawa z drzwiami. Najlepsze drzwi nie będą prawidłowo wyglądać, jeśli nie będą w odpowiedni sposób wykończone.
Podstawowymi składnikami drzwi są ościeżnice oraz skrzydła drzwiowe.

listwy wykończeniowe do drzwi

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowy etap do zamknięcia pomieszczenia to osadzenie ościeżnicy. Montować ją można by wówczas, gdy posadzki i ściany są już wykończone. Wybrać moglibyśmy ościeżnice regulowane oraz stałe. Instalacja ich jest bardzo podobna. W pierwszej kolejce w bocznej belce futryny zamieścić musimy zawiasy, a później przystąpić do złożenia wszelkich belek ościeżnicy. Trzeba tu zwrócić szczególną uwagę na zachowanie kątów prostych pomiędzy belkami oraz mocowanie progowej lamówki, która może ułatwić montaż. Przy montowaniu dokładnie należy ustawić i sprawdzić poziom górnej belki i piony więźb bocznych. Następny etap, to unieruchomienie ościeżnicy oraz umieszczenie klinów z drewna w narożnikach. Dzięki nim można by jeszcze poprawić umiejscowienie futryny.
Sprawdzanie pionów i poziomów ramy okna

Autor: MS więcej niż OKNA
Źródło: MS więcej niż OKNA

Do właściwie osadzonych futryn montowane są opaski drzwiowe.cięcie (zobacz bth.pl/pl.blachy.html)Są to płaskie listwy wykończeniowe do drzwi, które znakomicie maskują miejsce styku futryny ze ścianą. Czasem można by je nabyć w zestawie z ościeżnicą, ale można je również nabyć osobno. Lamówki wykończeniowe do futryn wytwarzane są w różnych kolorach, wymiarach i bardzo łatwo można je dobrać do drzwi oraz do całego wnętrza. W znacznych wnętrzach można zastosować niezwykle szerokie, masywne opaski, które uwydatniają drzwiowe skrzydła. W pomieszczeniach mniejszych, korzystniej będą prezentować się delikatniejsze, cienkie opaski lub mogą być nawet lamówki wykończeniowe na ścianę w formie ćwierćwałków wykorzystywanych do maskowania kątowego.

Listwy wykończeniowe do drzwi są konieczne, gdy osadza się futryny stałe, w których nie ma możliwości dopasowania szerokości ościeżnic do grubości ścian. Gdy montujemy ościeżnice nastawiane, to nie potrzeba używać wykończeniowych listew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*