Na jakiej zasadzie działają aktualnie używane przyrządy pomiarowe, jak dużo parametrów można mierzyć za ich pomocą

Być może wiele osób będzie jeszcze pamiętało czasy, gdy różne pomiary wykonywane były za pomocą wskazówkowych mierników analogowych. Aktualnie nadal wykorzystuje się je w wielu miejscach, ale coraz chętniej używane są ich znacznie bardziej nowoczesne odpowiedniki. Ogromnym plusem tego typu nowoczesnych przyrządów pomiarowych jest to, że mają znacznie większe możliwości działania.

miernik

Autor: elyob
Źródło: http://www.flickr.com

Z reguły stosuje się w nich różnego rodzaju układy elektroniczne, dające duże możliwości obliczeniowe, więc projektanci takich mierników będą z tego korzystać – więcej informacji tutaj. Dodatkowo coraz częściej w miejsce typowych wskazówek pojawiają się cyfrowe wyświetlacze, z możliwością podświetlenia. Daje to dużo lepszą jakość stosowania, bo takie przyrządy mogą też być używane, jeśli jest ciemniej, bez konieczności dodatkowego oświetlania.oraz (zapraszamy serdecznie)Jeżeli dołoży się do całości możliwości pamiętania pomiarów i możliwość złączenia z komputerem, to takie nowoczesne przyrządy są naprawdę niezwykle przydatne.

Przykładowo wymienioną wyżej wielofunkcyjnością może się pochwalić wodoszczelny miernik ph, który równocześnie mierzy przewodność, temperaturę i zasolenie – zobacz więcej podobnych produktów. Całość ukryta została w wytrzymałej i odpornej na różne czynniki obudowie, dzięki czemu miernik można stosować w rozmaitych warunkach bez obawy, że coś mu się stanie. Urządzenie ma także naprawdę spore możliwości jeśli chodzi o zakres realizowanych badań, w ramach każdego rodzaju pomiarów można korzystać z automatycznych i ręcznych trybów a także pamięci przechowującej wyniki.

miernik

Autor: Dakil Auctioneers
Źródło: http://www.flickr.com

Podobnie zaawansowanym urządzeniem jest także przepływomierz elektromagnetyczny. Przeważnie jest on złożony z czujnika pomiarowego i elektronicznego przetwornika, który odpowiada za obliczenie przepływu danej cieczy. Tak samo jak przy miernikach PH również te przyrządy posiadają różne funkcje i można je wykorzystywać na różne sposoby. Przez to, że posiadają dodatkowe analogowe wejście, to można za ich pomocą mierzyć inne parametry, przykładowo temperaturę, przewodność czy ciśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*