Jakiego rodzaju wiertła są wykorzystywane do wiercenia w szkle?

Do nabycia w sprzedaży wiertarki różnią się jakością wytworzenia, mocą czy ceną. Jednak nawet te najlepsze elektronarzędzia nie będą spełniać swojego zadania bez stosownie wybranego wiertła.

Drewno jest stosowane w robotach wykończeniowych, czy też w branży meblarskiej. Wiertło powinno być odpowiednio dostosowane do typu materiału. Musi być także odpowiedniej średnicy. W sprzedaży możemy odnaleźć dużo typów wierteł. Poszczególne wersje odróżniają się twardością, wielkością czy też specyfiką pracy. Wśród najbardziej słynnych wierteł wyróżnia się wiertło kręte, jakie jest najbardziej popularne pośród wszystkich dostępnych w marketach, wiertła płaskie do drzewa, wiertła spiralne czyli świdry, czy wiertła do konfirmatów. Pierwsza średnica znaczy rozmiar danego ostrza prowadzącego. Druga natomiast to oznaczenie średnicy konfirmatów. Trzeci rozmiar to średnica fazy. Powyższe wymiary wierteł pasują do najbardziej popularnych wykrętów o wymiarach 64 x 50 milimetrów czy też 7 x 50 milimetrów.
panele laminowane

Autor: Classen-Pol
Źródło: http://echopr.pl/PRASA/panele_dab_tarbek_ciemny_z_kolekcji_nature_marki_classen_1.jpg

Oczywiście wiertła do drzewa nie mogłyby być wykorzystane do wiercenia w betonie lub metalu, ponieważ są za miękkie a kąt wierzchołkowy jest zbyt niski. Zbyt znacznym utrudnieniem mogłaby być także obecność centrującego środka. Nie dawałby możliwości równomiernego wykonania otworów w dla przykładu metalu. Do wiercenia dziur w metalu znacznie korzystniej by było wykorzystać wiertło HSS, wiertło wielofunkcyjne, wiertło tytanowe, wiertło kobaltowe albo wiertło stożkowe. Do pracy przy tego typu materiale jak kamień lub beton (zobacz: farba imitacja betonu) wykorzystuje się z kolei wiertła diamentowe albo wiertła wyprodukowane z węglików spiekanych.

Występują także specjalistyczne wiertła, które stosuje się do wiercenia otworów w szkle. Mogą to być wiertła rurowe do szkła albo wiertła płetwowe do szkła. Przed zakupem wiertła musimy sprawdzić m.in. typ mocowania, jaki pasowałby do wykorzystywanego przez nas narzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*