O czym myśleć podczas wybierania ogrodzenia do naszego domu?

Jednym z reprezentacyjnych elementów domu jest płot. Chociaż każdy właściciel domu jednorodzinnego chciałby przede wszystkim, by wszystko prezentowało się przepięknie, ogrodzenie podlega rozmaitym ograniczeniom.

niewielka łazienka

Autor: Timm Meunier
Źródło: http://www.flickr.com

ogrodzenia frontowe

Autor: Mr. T in DC
Źródło: http://www.flickr.com
Funkcjonalnym, estetycznym i, jeśli można to tak nazwać, formalnym.
Ogrodzenie nie jest tylko elementem wyglądu. Jest pierwszą barierą przed niechcianymi gośćmi, stanowi także ochronę przed złodziejami, kurzem oraz hałasem. Niektóre funkcje często górują nad tą estetyczną, ale w każdym przypadku można wybrać płot, który spełni jednocześnie wszystkie wymagania przyszłych mieszkańców. Dokonując wyboru jakiegokolwiek płotu, trzeba sprawdzić z całą pewnością, czy w planie zagospodarowania przestrzennego nie oznaczono wymagań, jakie ma on wypełnić. Bywa, że gmina wymaga określonego budulca, Koloru czy wysokości ogrodzenia. Gdy tak jest – nie ma się wyboru. Pozostaje tylko ograniczyć wyobraźnię i kreatywność dostosować się planu.
Garaż

Autor: Kevin Dooley
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas projektowania płotu powinno się mieć na uwadze, że każdej strony płot nie musi prezentować się tak samo. Zazwyczaj to ogrodzenia (akcesoria ogrodzeniowe producent) frontowe odgrywają funkcję reprezentacyjną, tym samym są najdroższe, pozostała część płotu, która jest częścią wspólną z sąsiadami, może być inna – zazwyczaj tańsza.
W dzisiejszych czasach wybieramy z mnóstwa materiałów i rodzajów ogrodzeń. Różnią się one cechami i, co ważniejsze, ceną. Mają rozmaitą trwałość i różne wymagania dotyczące pielęgnacji. Z tego względu powinno się pamiętać, że np. ogrodzenia frontowe z wielu rodzajów kamienia nie potrzebują pielęgnacji, a płot drewniany szybko się niszczy. Z tego powodu wymaga on częstej konserwacji.

Na rynku można nabyć wiele innych rodzajów ogrodzeń, oryginalnych i skromnych w formie. Najbardziej istotne jest jednak, by były dostosowane raczej do wyglądu budynku i okolicy niż wyobraźni posiadacza posesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*