Na co zwracać uwagę przy samodzielnym kupnie nieruchomości?

Zakup własnego mieszkania jest dużą inwestycją, często jedyną taką w życiu. Niewiele osób jest ekspertem w tym zakresie, dlatego warto przygotować się do procesu, jakim jest kupno lub sprzedaż mieszkań Szczecin, jak sporo miast w naszym kraju jest całkiem atrakcyjną lokalizacją na kupno mieszkania.
Na początku powinno się udzielić sobie odpowiedzi na sporo ważnych pytań.

zaprawy

Autor: Armstrong
Źródło: Armstrong
Przede wszystkim o budżet, jakim dysponujemy i jak duże mieszkanie lub dom pragniemy zakupić. Budżet to suma, która musi pokryć zakup mieszkania i pozostałe koszty, takie jak opłaty uiszczane u notariusza, podatek, prowizję, remont, meble itp. Od ogrodzenia panelowe dolny śląsk początku musimy je koniecznie brać pod uwagę! Pominięcie choć jednej z nich może być dość nieprzyjemne dla nabywców.
Ponadto warto zastanowić się, czy wolimy zamieszkać w naszym mieszkaniu już na stałe, wręcz do końca życia, czy dopuszczamy możliwość zmiany miejsca zamieszkania na przestrzeni lat. Różnica jest ogromna. Starsza osoba na przykład może mieć kłopoty ze wspinaniem się na czwarte piętro bez windy, młodzi, którzy zakładają przeprowadzkę po opuszczeniu mieszkania przez dzieci, nie są tak przywiązani do warunku windy w bloku.
Kolejnym etapem jest poszukiwanie ofert, w sieci albo przez pośrednika. Po wyselekcjonowaniu ofert, które wyjątkowo nas zainteresowały i są w naszych możliwościach finansowych (lub tylko nieco droższe – częstokroć sprzedawcy zgadzają się na lekkie obniżenie ceny) powinno umówić się na oglądanie mieszkań i ocenić zgodność z opisami z ogłoszeń, stan techniczny mieszkania oraz całego bloku, obejrzeć okolicę itp. Nie zapominajmy o wypytaniu o interesujące nas drobiazgi właścicieli! Powinniśmy sprawdzić także plany zagospodarowania przestrzennego, aby nie zaskoczyła nas za jakiś czas budowa kilkupasmowej estakady pod oknami.
Gdy wszystko naprawdę nam odpowiada i zgodzimy się na kupno, trzeba przystąpić do załatwiania wszystkich formalności. Pamiętać należy, że nie leży to wyłącznie po stronie kupującego.

Obu stronom transakcji powinno jednakowo zależeć na zgodnym z prawem i sprawnym jej sfinalizowaniu, bo pomyłki przysparzają problemów obydwu stronom. Po dopełnieniu wszystkich formalności możemy zacząć remont lub przeprowadzkę, by jak najszybciej cieszyć się własnym M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*