Do czego mogą być wykorzystywane kształtowniki oraz jakie wyróżniamy ich typy?

Są to części konstrukcyjne, które mają stały poprzeczny przekrój i dosyć znaczną długość. Zazwyczaj wykonywane są ze stali walcowanej albo z aluminium. Możemy wyróżnić wśród nich parę odmian.
Najbardziej popularne kształtowniki w swym poprzecznym przekroju mogłyby przypominać jedną z liter alfabetu.

Stąd właśnie wzięły się ich nazwy. Ceownik jest produkowany w formie prostych odcinków, a jego profil przynosi na myśl literkę C. Teownik można wykorzystać do wytwarzania elementów konstrukcji budynków oraz urządzeń, a jego profil zbliżony jest do litery T. Dwuteownik jest elementem nośnym w konstrukcjach inżynierskich oraz budowlanych, a jego przekrój poprzeczny ma kształt dwóch literek T złączonych ze sobą. Zetownik jest to kształtownik, którego profil przypomina literę Z, a jego stopki mają zaokrąglone wewnętrzne krawędzie. Możemy wyróżnić ponadto kątownik, który swą nazwę dostał od wyglądu profilu, który ma kształt kąta prostego i przynosi na myśl literę L.

kształtowniki

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Kształtowniki są składnikami, które charakteryzują się wytrzymałością i mają wykorzystanie w różnorodnych gałęziach przemysłu. Nadają się znakomicie przy budowach ogrodzeń, rusztowań lub lekkich halowych konstrukcji. W przemyśle motoryzacyjnym są one stosowane jako części(polecamy części komatsu) łączące pojazdy ciężarowe oraz przyczepy. W przemyśle kolejowym natomiast są stosowane jako elementy podwozi, wyposażenie wagonów czy jako akcesoria kolejowe. W przemyśle stoczniowym są stosowane jako elementy sprzętów portowych oraz statków. W przemyśle telekomunikacyjnym dostrzec je możemy na masztach w radiowej łączności oraz telefonii komórkowej, antenach oraz prowadnicach kablowych.

W przemyśle energetycznym możemy je spotkać na słupach trakcji energetycznych. Mają również zastosowanie w budowlanych maszynach, maszynach górniczych czy wykorzystywanych w rolnictwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*