Jak zapewnić właściwy przepływ powietrza w domu wolnostojącym?

W każdym budynku powinna być zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza, a instalacja wentylacyjna ma za zadanie usunięcie wykorzystanego powietrza, które posiada za dużą ilość wilgoci, zanieczyszczeń oraz CO2.
Zadaniem instalacji wentylacyjnej jest także zastąpienie zużytego powietrza świeżym, jakie pochodzi z dworu.

Tego typu rozwiązanie można wykonać na kilka sposobów, jednak w przypadku budynków jednorodzinnych najbardziej popularne są dwa rodzaje instalacji wentylacyjnej. Pierwszym z nich to instalacja grawitacyjna, która jest używana od naprawdę długiego okresu czasu. Do funkcjonowania tego typu instalacji wymagane są odpowiednie kanały oraz kominy. Taki układ ma na celu wyprowadzić zużyte powietrze nad dach oraz doprowadzić powietrze z dworu przy pomocy nawiewników okiennych lub ściennych. Zasada funkcjonowania jest taka, że im kominy będą wyższe, tym korzystniejsze to będzie wyjście. Wysokość tego typu kanałów musi wynieść co najmniej 3-4 m. Jest to wielkość, która jest liczona pomiędzy wylotem nad pokryciem dachowym a kratką wlotu pod sufitem. To wyjście to całkowita nieprzewidywalność takiego sposobu wentylacji, gdyż jej stopień intensywności jest zależny od różnicy temperatur między otoczeniem domu a jego wnętrzem.

szkło

Autor: Uqbar is back
Źródło: http://www.flickr.com/photos/uqbar/4372308/sizes/o/
Drugim typem instalacji wentylacyjnej jest wentylacja (pomiary wentylacji dolny śląsk) mechaniczna. W takim rozwiązaniu powietrze jest dopompowywane do wewnątrz przy pomocy sprzętów takich jak wentylatory. Dzięki takiemu rozwiązaniu można by mieć wpływ na intensywność wentylacji oraz być całkowicie niezależnym od czynników pogodowych.

Bardzo istotny jest także fakt, że można w ten sposób zniżyć straty energii. W praktyce w sezonie średnia wydolność odbierania ciepła lokuje się na poziomie 70%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*