W jaki sposób monitorować stan technicznych hal zakładowych, aby maszyny działały niezawodnie, a robotnicy nie narzekali na swoje zdrowie

Całodzienna praca na hali montażowej jest dla części fachowców spełnieniem marzeń. Dopasowywanie, a następnie łączenie poszczególnych elementów wymaga wielkiej cierpliwości, zaangażowania, a często również siły fizycznej. Kto jest zatrudniony jako spawacz, ten często kaszle niczym gruźlik, ponieważ hale wcale nie są przystosowane do europejskich wymogów. Jedną z najgorszych bolączek jest oczywiście przestarzały sprzęt, a także brak wentylacji. Rzemieślnicy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem każdego wieczoru wypijają przynajmniej szklankę mleka, które w pewnym stopniu ma odtruć organizm. Jednakże tak naprawdę o zdrowie podwładnych powinni zatroszczyć się przede wszystkim sami kierownicy, a już oni na pewno mają większe możliwości.

W pomieszczeniach, gdzie obróbce są poddawane stalowe elementy powinna zostać umieszczona wentylacja, a baczną uwagę należy zwrócić na filtry do wentylacji, gdyż od ich jakości zależy czystość powietrza. Te filtry muszą rzecz jasna posiadać wymagane atesty, a sam wybór konkretnych modeli ma być dobrze przemyślany. Zresztą należy również pamiętać, że czyste powietrze bywa potrzebne nie tylko pracownikom, ale i samym urządzeniom znajdującym się w halach, więc doskonale działająca wentylacja (przejdź dalej wentylacja dolny śląsk) staje się podstawą.

wentylacja

Autor: Reynaers Polska
Źródło: Reynaers Polska

Najprawdopodobniej największym wrogiem spawaczy jest wszechobecny pył, który z łatwością wbija się także w ubrania robocze. Dlatego zarówno umieszczenie właściwych filtrów, jak systematyczny i kompleksowy przegląd instalacji są tak istotnymi czynnościami. Filtry do klimatyzacji wyłapują biliony mikroskopijnych cząstek, więc nie trzeba być znawcą, żeby mieć świadomość, że wraz z upływem czasu w absolutnie naturalny sposób się zużywają. A producenci wspomnianych filtrów określają, jak długo dany model można eksploatować.

Dużo miejsca poświęciliśmy w tym artykule poprawie czystości powietrza w halach montażowych, jednak należy pamiętać też o konserwacji samych sprzętów. Na przykład, możemy w tym miejscu wspomnieć o tych sprzętach, które mogą działać tylko dzięki mniej bądź bardziej złożonym układom hydraulicznym. Z kolei te też mają być poddawane regularnej konserwacji. Obligatoryjnie należy zgromadzić na regałach pomieszczenia technicznego filtry hydrauliczne, ponieważ ich wymiana znacząco przedłuża okres działania konkretnej maszyny. Wspomniane filtry oczyszczają płyn, który znajduje we wnętrzu urządzeń hydraulicznych, przez co przyczyniają się też do wydajniejszego ich funkcjonowania. Sklepy oferują pełny asortyment produktów filtracyjnych, więc nikt nie będzie mieć kłopotów z zakupem poszukiwanego towaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*