Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach oraz gdzie zazwyczaj powstają brzydkie wykwity pleśni?

Bardzo groźne dla zdrowia ludzi grzyby pleśniowe jest to problem, który występuje w dużej ilości polskich mieszkań. Przyczyną powstawania grzybów jest najczęściej nadmiar wilgoci, przemarzanie ścian oraz wadliwa klimatyzacja.
Niezwykle często wydaje nam się, że małe wykwity nie są wielkim problemem a przetarcie ich ściereczką powinno być wystarczające żeby się ich pozbyć.

szklany budynek

Autor: Diego Cupolo
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to fałszywe rozumowanie ponieważ bez zlokalizowania przyczyny i bez usunięcia całej grzybni brzydki nalot wróci w bardzo niedługim czasie. Wilgoć w mieszkaniu może pojawić się bardzo wielokrotnie po niewystarczającym wyschnięciu po remontowych pracach. W pomieszczeniach już użytkowanych niezwykle ważna jest właściwa izolacja termiczna zewnętrznych ścian oraz sufitu na najwyższym piętrze. Źle wykonana izolacja termiczna sprzyja powstawaniu mostków termicznych, które zwane są także cieplnymi. Są to miejsca niedostatecznie izolowane i niedostatecznie chronione przed wilgocią i chłodem. Mostki cieplne zazwyczaj pojawiają się wokół drzwi i okien oraz na styku dwóch ścian lub muru oraz stropodachu. W takiej sytuacji niezwykle wielokrotnie wykwity pleśniowe pojawiają się w rogach pomieszczeń lub nad oknami. Wilgoć do domu (Heliodon – budowa domów kraków) dostaje się wprost przez nieszczelne dachy albo pęknięte rury, które znajdują się w ścianach.

Osiedle domków jednorodzinnych

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
Wilgoć może pojawiać się również w środku mieszkania. Wytwarzamy ją samodzielnie każdego dnia przy gotowaniu czy oddychaniu. Taka sytuacja jest całkiem normalna a kłopot pojawia się w takiej sytuacji, gdy takiej wilgoci w mieszkaniu nie odprowadzamy na zewnątrz. Zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczeń, zbyt szczelne, plastikowe okna oraz pozatykane wentylacyjne kratki powodują, że wilgoć wraz z nagromadzonymi bakteriami w niej, zostaje wewnątrz pomieszczenia.

Podstawowym ratunkiem na kłopot nadmiernej wilgoci i pojawiającego się przez tą wilgoć grzyba jest zatroszczenie się o właściwie wykonaną zewnętrzną, cieplną izolację na budynku i likwidacja wszystkich mostków cieplnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*