Jeżeli pragniemy, by jakieś metalowe przedmioty wytrzymały lata, to należy wykorzystać chromowanie

W czasie renowacji nie mamy zamiaru, aby jakieś zaślepki albo inne części zardzewiały. Przez to zwykle używamy chromowania, żeby do tego nie dopuścić.

chrom

Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland

Chrom jest pierwiastkiem chemicznym. Występuje w wersji nadającej się do jedzenia (znaleźć go można chociażby w chlebie czy gotowanej wołowinie), ale też w wersji, która bywa wykorzystywana technicznie. Dwa najważniejsze produkty robione z chromu to żelazochrom i chrom metaliczny. Prócz tego pierwiastek ten jest składową stali nierdzewnej (mniej więcej 17%). Co istotne właściwości chromu są wysoko antykorozyjne, toteż zazwyczaj używa się go, by powlec jakieś metalowe przedmioty i w ten sposób uchronić przed rdzewieniem. Chromowanie nie jest tanim procesem i z tego powodu stosuje się je jedynie tam, gdzie jest to faktycznie niezbędne. Nakłada się go cieniutką warstwą na zewnątrz, tym samym tworząc ochronną powłokę. Grube bywają rzecz jasna najtrwalsze i sięgają około 25 μm. Aby jednak chrom się wtedy nie kruszył, to warstwa ta musi być chropowata. W celach aranżacyjnych nanosi się bardzo cienką warstwę chromu — poniżej 1 μm. Jest to znacznie mniej niż 1 mm. Chrom zazwyczaj kojarzy nam się z szarym lub srebrnym metalem, który w promieniach słońca bije niebieskawym blaskiem.

Bardzo nam przyjemnie, że poświęciłeś swój czas, aby przejrzeć nasz tekst. Jeżeli masz ochotę na nowe, to kliknij link radio podtynkowe cena i przejdź do kolejnej strony.

Jednakże pierwiastek ten może mieć też inne odcienie.

Może być dla przykładu żółty lub zielony. Zwykle z chromu wykonuje się śrubki oraz inne części, które zazwyczaj wykorzystywane bywają przez grupy remontowe oraz budowlane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*