W jakich miejscach muszą być montowane ciepłomierze i co one oferują?

Przymus instalacji urządzeń, które służą do indywidualnego rozliczenia kosztów ogrzewania w obiektach wielolokalowych, wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie technicznych czynników, którym muszą odpowiadać poszczególne budynki oraz położenie tych budynków.

kamizelki ostrzegawcze

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
ciepłomierz

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Ciepłomierz liczy ilość pobranego ciepła. W większości przypadków są one instalowane po to, żeby możliwe było wystawienie odbiorcy rachunku za dostarczone ciepło. Takie ciepłomierze instaluje się w zamkniętych szafkach rozdzielczych, do jakich obywatele nie mają dostępu. Koszt ogrzewania oraz ilość zużytych gigadżuli znajoma jest im dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego. W kwestii oszczędzania ciepła dystrybutor oraz odbiorca posiadają sprzeczny interes.

Czujesz, że niezbędny będzie Ci bieżący materiał na ów ciężki temat? Śpieszymy ze wsparciem – rzetelne wiadomości odszukasz na naszej następnej witrynie.

Odbiorcy zazwyczaj zależy na tym, aby rachunki jego były jak najmniejsze oraz bardzo chętnie korzysta z różnorodnych technicznych możliwości, aby taki cel osiągnąć. Dostawcy ciepła z kolei zależy na tym, aby wszystkie rachunki za ciepło były jak najwyższe. Gdyby ciepłomierz był instalowany w szafkach z okienkiem jak to bywa w przypadku elektrycznych liczników, każdy zainteresowany odbiorca w dowolnym momencie mógłby skontrolować ile ciepła zużywa, kiedy termostatyczne zawory przy wszystkich grzejnikach ustawione są w pozycji 4 a nie 3.

Dzisiaj ciepłomierze są instalowane we wszystkich nowych wielorodzinnych obiektach i nie trzeba specjalnie zachęcać projektantów oraz inwestorów do ich stosowania. Mniej korzystna sytuacja jest w domkach jednorodzinnych. Jeśli ciepło jest dostarczane z sieci cieplnej albo przez odmiennego dostawcę, wtedy ciepłomierz jest konieczny do rozliczenia należności za ogrzewanie. W wypadku innego źródła ciepła, nie ma potrzeby powiększania inwestycyjnych kosztów, gdyż koszty ogrzewania mogą być kontrolowane w inny sposób.

Dzisiejsze ciepłomierze są to elektroniczne układy, które umożliwiają nie jedynie rejestrację poboru ciepła, ale także Autodiagnozowanie urządzeń. Jest to przeważnie wykrywanie oraz sygnalizowanie stanów awaryjnych. Może to być przykładowo uszkodzenie czujnika temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*