Jakie są zalety zastosowania podwójnej fasady i gdzie jest ona zazwyczaj stosowana?

W Polsce budynki także te biurowe są prawie całe przeszklone. Główny powód takiego trendu, to znaczna estetyka takiego rodzaju rozwiązania. Jednak nie zawsze bierze się pod uwagę problemy efektywności energetycznej tego typu przeszklonego budynku.
Istotnym sposobem zoptymalizowania efektywności energetycznej przeszklonego budynku jest to, aby użyć właściwe rozwiązanie architektoniczne, które zarówno bierze pod uwagę wydajność energetyczną i osiągnięcie wymaganych warunków mikroklimatycznych.

oświetlenie led

Autor: Solarbotics
Źródło: http://www.flickr.com
Optymalnym wyjściem jest tutaj użycie takiej fasady, która może współpracować z systemami wentylacji oraz ogrzewania budynku. Fasada także ma tworzyć właściwy mikroklimat w pomieszczeniach oraz zapewniać im jednocześnie jak najniższe zużycie energii. Fasada podwójna jest złożona z dwóch szklanych płaszczyzn, które tworzą szczelinę. Przez szczelinę przepływa powietrze. Przestrzeń między powierzchniami może wynosić od 10 centymetrów do 2 m. W szczelinie są zamontowane żaluzje lub rolety (refleksole wewnętrzne) o właściwej konstrukcji, które mają kontrolę nad dopływem promieniowania słonecznego do pomieszczenia.
W czasie lata fasada powinna chronić efektywnie wszelkie pomieszczenia przed zyskami ciepła od nasłonecznienia i umożliwiać dostęp naturalnego światła. Powinna również zapewnić chłodzenie pomieszczeń zewnętrznym powietrzem. Atuty użycia wentylowanych podwójnych elewacji, to izolacja akustyczna, izolacja termiczna, wentylacja nocna i naturalna wentylacja. Izolacja akustyczna zezwala ograniczyć hałas, który pochodzi z zewnątrz. Gdy rozpocznie się okres grzewczy, dodatkowa powierzchnia fasady bardzo powiększa opór cieplny konstrukcji. Wyższa temperatura powietrza w szczelinie i płynące powietrze obniżają straty ciepła w calutkim budynku.

W okresie letnim natomiast zyski od nasłonecznienia wyraźnie można zredukować i usunąć ogrzane powietrze poprzez otworzenie przepustnicy na szczycie fasady. Możliwość użycia wentylacji naturalnej jest podstawową zaletą podwójnych elewacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*