Siłowniki i prasy przemysłowe – z czym to się je?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, czym są siłowniki hydrauliczne. A czym jest pneumatyka? Mało kto to wie, zwłaszcza nie mając za sobą szkół technicznych i inżynierii na polibudzie.

Poniższy krótki przewodnik jest właśnie po to, żeby wyłożyć kilka rzeczy nieobeznanym w temacie osobom.

młot pneumatyczny

Autor: Cramo
Źródło: Cramo

Siłowniki hydrauliczne to bardzo powszechnie stosowane urządzenia. Można je spotkać w fabrykach, branży budowlanej, autach i samolotach. Służą do wprawiania w ruch różnorodnych maszynerii, takich jak prasy (na tej stronie), dzięki energii cieczy pod ciśnieniem. Do środka siłownika najczęściej wlewa się olej carter sh 220 i właśnie on odgrywa najważniejszą rolę. Siłowniki hydrauliczne posiadają zauważalnie szeroki wachlarz zastosowań i są niezwykle opłacalnym wyborem. Lepsze są jednak ich odpowiedniki pneumatyczne, które zamiast na hydraulice, korzystają ze sprężonego powietrza.

pneumatyka, arapneumatik

Siłowniki pneumatyczne, jak sama nazwa wskazuje, swoje funkcjonowanie biorą z siły powietrza pod ciśnieniem. Spektrum zastosowań jest taki sam jak u ich mniej efektywnych odpowiedników. Są obecne w petrochemii, przemyśle i transporcie. Naturalnie w życiu codziennym zobaczysz ich obecność, w różnorakich bramach i klapach. Siłowniki pneumatyczne są cenione są ze względu na ergonomię i szybkość pracy, a także za małe wielkości. Centralnymi dodatkami do pneumatycznych siłowników są zawory pneumatyczne (polecana strona), które kontrolują przepływ gazów w środku maszyny. Odpowiadają za kontrolę ciśnienia. Zawory pneumatyczne są dostępne w paru rodzajach, są to n.p.: zawory przepływowe, odcinające i sterujące. W Polsce znajdują się w sprzedaży u wielu wytwórców. Najważniejsi to Timmer-Pneumatik GmbH, Airtec i Te-ha-bud.

Pragnienie poszerzania wiedzy jest przymiotem ludzi inteligentnych i aktywnych. Od stuleci pewni ludzie starają się poznać otoczenie ze wszystkimi jego elementami. Teraz ja przyłożyłem rękę do szerzenia wiedzy. Umiesz po przeczytaniu artykułu zaskoczyć swoich przyjaciół i objaśnić im przydatność, jaką wykazują zawory pneumatyczne w życiu codziennym. Być może ten artykuł będzie pomocny, gdy podejmiesz pracę w motoryzacji albo awionice?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*