W jaki sposób w ciągu ostatniego wieku zmieniały się instalacje zakładane w prywatnych domach – krótkie porównanie

Jeżelibyśmy porównali dom do ciała człowieka, to moglibyśmy śmiało stwierdzić, że instalacje techniczne budynków są niczym tętnice. Człowiek nie może obyć się bez krwi pompowanej przez mięsień sercowy, a i supernowoczesne mieszkanie bez najważniejszych mediów zapewne w dzisiejszych czasach świeciłoby pustkami. Teraz jesteśmy niemal uzależnieni od energii elektrycznej, a i chwilowy brak wody potrafi skutecznie zdezorganizować życie całej dzielnicy.

instalacja pompy ciepła

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com
Być może niekiedy zastanawiamy się, w jaki sposób nasi antenaci żyli bez najzwyklejszej żarówki i być może za sto albo 200 lat nasi prawnukowie będą zadawać podobne pytania. Postępu technicznego zatrzymać nie sposób, więc co dziś jest prekursorskim rozwiązaniem, w przyszłości będzie przeżytkiem – przeczytaj tutaj.

Elektryfikacja bywa kojarzona przede wszystkim z latami powojennymi, gdyż wtedy na dużą skalę doprowadzano energię elektryczną do domów położonych na obszarach wiejskich. Jednak trzeba mieć na względzie fakt, że pierwsze instalacje elektryczne wykonywano o wiele wcześniej. Rzecz jasna bez przerwy zmieniały się technologie, a przy tym znacznie wzrosła liczba najróżniejszych odbiorników energii, więc konstrukcja z początku ubiegłego stulecia dziś za pewne nie wytrzymałaby tak ogromnego obciążenia.

Jeśli masz ochotę przeczytać więcej informacji na przedstawiany w tym wpisie temat, to sprawdź w tym miejscu śmiało uzupełniające informacje (https://www.tuv.com/pl/poland/uslugi/tematy_szkolen_1/jakosc_bezpieczenstwo_1/zarzadzanie_jakoscia_1/zarzadzanie_jakoscia.html).

() Tymczasem jeszcze w latach 90 zeszłego wieku w niektórych małych miejscowościach korzystano zazwyczaj ze studni i o wodociągach można było jedynie pomarzyć, a dzisiaj ze świecą szukać gospodarstwa bez bieżącej wody. Wykaz podstawowych instalacji kończy centralne ogrzewanie, chociaż tym samym zauważmy, że niejeden trzydziestolatek pamięta jeszcze ogień palący w kaflowych piecach.

kamienice

Autor: Ciszewski PR
Źródło: Ciszewski PR
Początek XXI stulecia rozpoczął absolutnie nowy rozdział. Z jednej strony już prawie każdy mieszkaniec miał sieciowy telefon, a po drugie osiemnastolatkowie już błagali swoich ojczymów o zainstalowanie internetu. Jednakże najnowocześniejsze instalacje techniczne budynków to dzisiaj systemy montowane w tzw. inteligentnych domach. O pokojową temperaturę w pomieszczeniach dbają zaawansowane zespoły, które włączają ogrzewanie, gdy za oknem robi się zimno i które uruchamiają klimatyzację w trakcie wielkich upałów. Choć w inteligentnym domu żyje się wygodnie, to jednak systematycznie należy istniejące systemy poddawać kontroli, a uszkodzenie jednej małej części jest w stanie na dobre zatrzymać określoną instalację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*