Zastosowanie i właściwości bazaltu?

Z racji swoich własności znajduje powszechne użycie w przeróżnych gałęziach przemysłu. Choć weseli oko mnogością odmian w naturalnie ukształtowanych stanowiskach, nim zostanie wykorzystany dla przykładu w budownictwie.

ogródek zimowy

Źródło: pixabay.com
Bazalt powinien pozostać stosownie przetworzony. Gdzie dookoła nas napotkać można wyroby skonstruowane z wykorzystaniem bazaltu? Bazalt szczelnie otacza gorące jądro naszej planety, natomiast odnajduje upust z głębin ziemi w trakcie erupcji wulkanicznej.

Ten niezwykle użyteczny link opisuje analogiczną problematykę, co materiał, który teraz widzisz. Jeśli Cię on interesuje, kliknij tu.

To wtenczas wyrzucany zostaje pod olbrzymim ciśnieniem do góry oraz spływa w formie lawy. Po wystygnięciu tworzy nadzwyczaj twardą powłokę. Przetrwały wiele stuleci w niezmienionym stanie, na co nadrzędny wpływ miały właściwości bazaltu. Są to między innymi wytrzymałość na działanie temperatury, ścieranie, oddziaływanie wilgotności a także mechaniczna odporność – na przykład na uderzenia czy ściskanie.

wykonawca

Autor: Hardox
Źródło: http://www.hardox.com
Nic zadziwiającego, iż materiał taki znajduje użycie. Ażeby nadać w wyższym stopniu zwartą strukturę tego surowca, bazalt zostaje przetopiony. W takiej formie stanowić on będzie składową surowców, takich jak na przykład popularny izolacyjny surowiec – mineralnej wełny albo nierozciągliwych i trudnościeralnych mat, a także służy do tworzenia form do przewożenia wody czy kwasów – nie wchodzi bowiem w żadną kontrakcję z rozmaITego rodzaju chemikaliami i podtrzymuje temperaturę płynów.

Bazalt to bezkonkurencyjny materiał do budowy, tak jako włókno do zbrojenia betonu, jak także wzmacniania nawierzchni – jako kruszywo albo w postaci brukowej kostki oraz płyt drogowych. Bazalt w formie mączki użytkuje się także do nawożenia gleby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*