Z jakich materiałów mógłby być zrobiony szalunek?

Szalunkiem albo inaczej mówiąc deskowaniem określamy budowę wyłącznie chwilową w czasie przykładowo budowania fundamentu. Konstrukcja ta stworzona jest zazwyczaj z desek lub płyty z niskiej klasy drewna, przy czym zdarzają się również szalunki wykonywane z metalu.

Wybór

Autor: Łukasz Miśkiewicz
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki takiemu deskowaniu wylewana mieszanka betonu może otrzymać odpowiedni kształt. Świeży beton nie rozlewa się poza obszar, w którym jest wylewany, a sama wylewka może otrzymać odpowiedni kształt aż do momentu jej zastygnięcia. Oszalowanie może umożliwić także podtrzymanie zbrojenia do momentu ściśnięcia się położonej w ten sposób mieszanki. Aby zrobić z betonu elementy o właściwych wymiarach i formach, niezbędne są odpowiednie formy. Dlatego też do ich sformowania jest wykorzystywane szalunek. Nie zawsze są to deski, szalunki systemowe czy płyty wiórowe. Może to być także stosownie wyprofilowany grunt czy też szalunki ziemne.
szalunek

Autor: Paul Pitman
Źródło: http://www.flickr.com

Należy jednak pamiętać, że źle przygotowane szalunki przy układaniu prawie płynnej mieszanki betonowej mogłyby zdeformować się wskutek działania ogromnej masy. Tutaj warto wspomnieć, że 1 m3 betonu ma ciężar ok.

Wejdź na ten link, żeby przeczytać podobne materiały. Dla przykładu zobacz serwis (https://www.energopiast.pl/obrobka-blach-malarnia-proszkowa), który omawia intrygującą Cię problematykę, a niewątpliwie się nie rozczarujesz.

2,400 kg. Z takiego powodu, że prace budowlane prowadzone są wielokrotnie pod presją niewielkiej ilości czasu, to dowolne poprawki przy przygotowywaniu szalunku w trakcie betonowania są niemalże niewykonalne. Bardzo ważna jest też ich szczelność. Pod wpływem naporu betonu mogłyby się wyginać, rozszczelniać lub przekręcać. Może to prowadzić do zdeformowania kształtu oszalowania i wydanych w nich elementów. Definitywnie posiadają one inne wymiary i wymagają niejako wyprostowania.

Może to w ekstremalnych sytuacjach wpływać na nośność np. słupów. Układanie betonowej mieszanki może wymagać od wykonawców doświadczenia i specjalistycznej znajomości tematu. Najkorzystniej jest prowadzić betonowanie bez jakichkolwiek przerw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*