Jaka musi być grubość ścian zewnętrznych przy technice jednowarstwowej, a jaka przy dwuwarstwowej?

Po wylaniu fundamentu przychodzi moment na stawianie ścian budynku. Surowców do konstrukcji murów zewnętrznych jest niezwykle wiele. Każdy, kto buduje dom, namyśla się jaki materiał dobrać, żeby spełnił wszystkie jego oczekiwania.

Pomieszczenie przemysłowe

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
Do budowy (sprawdź usługi przedsiębiorstwa wolplan legionowo) budynków jednorodzinnych stosuje się najczęściej pustaki. Poza pustakami można by też wykorzystać do konstrukcji budynku pustaki ceramiczne, pustaki silikatowe czy też komórkowy beton. Od tego, jaka ma być ciepłochłonnośc budynku, ściany takie mogą być jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Wszystkie technologie są znane oraz nie sprawią ekipie budowlanej znaczniejszych problemów wykonawczych. Należy dobrze dobrać wszystkie materiały i zadbać o właściwą ekipę konstrukcyjną, jeżeli chcielibyśmy uniknąć błędu. Do konstrukcji murów jednowarstwowych wykorzystywane są surowce ścienne o dużej termicznej izolacyjności. Mogą to być lekkie wersje komórkowego betonu lub surowce z ceramiki poryzowanej. W krajowych przepisach grubość muru określona jest jako 40-50 cm.
Ściany dwuwarstwowe są najczęściej stosowaną technologią budowania wierzchnich ścian. Technologia ta pozwala na wykorzystanie jakichkolwiek materiałów na nośną ścianę, dzięki czemu można je dobierać w zależności od przeznaczonego na taki zamiar budżetu. Technika dwuwarstwowa pozwala na rozłożenie robót w czasie. Ocieplenie domu można zrobić, gdy dom posiada już dach, a nawet wykończone wnętrze. Pamiętać należy, że w technologii tej nie można by ciągle zwiększać grubości docieplenia. Jest bowiem niebezpieczeństwo pękania tynku i oddzielania się od podłoża. Istnieje coś takiego jak BSO. Polega on na przyklejeniu i zamocowaniu płyt termoizolacyjnych do muru.

Na powierzchni wkleja się siatkę zbrojeniową ze szklanego włókna i wyrównuje się nawierzchnię zaprawą klejową. Następnie się ją gruntuje i na końcu kładzie się cienki ozdobny tynk. Taki sposób ocieplania można by stosować praktycznie na murach zewnętrznych wykonanych ze wszystkich rodzajów surowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*