O czym powinno się pamiętać, budując domek na wsi?

Własny kąt na wsi lub w małym miasteczku ma mnóstwo dobrych stron Po czasie wielkiej urbanizacji, pośród obywateli polskich miast nastała moda na budowę domków za miastem, z dala od hałasu.

Działanie takie było już od wielu lat powszechne w innych rejonach globu, choć przeważnie uskuteczniane przez najzamożniejszych.

Aktualnie na domek wakacyjny, czyli tzw. daczę, stać nierzadko klasę średnią. Ludzie chwalą sobie powolność i ciszę wsi, ale cenę spłaca się rezygnując z paru ułatwień.

Po wsiach zazwyczaj nie ma rur wodnych, dlatego też na terenie budowy domku powinno się wykopywać studnie lub własnym kosztem kłaść kosztowne rury. Pobocznym wydatkiem jest również naturalnie podpięcie elektryczności i gazu. Ogrzewanie to nieduży kłopot, piec gazowy lub węglowy w piwnicy to inwestycja, która się szybko zwraca. Najistotniejsze zadania to przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Autor: wfeiden
Źródło: http://www.flickr.com/

Oczyszczalnie te wykorzystują procesy biologicznego i mechanicznego oczyszczania. Oba mechanizmy tworzą dwa etapy. W pierwszym, mechanicznym i beztlenowym, ścieki fermentują i rozkładają się na stałe i płynne w skomplikowanych osadnikach. W kolejnym etapie biologiczna oczyszczalnia ścieków wytwarza tlenowe reakcje fermentacji. Zwykle występujące technologie to drenaż rozsączający, filtr gruntowy i hydrobotanika. Alternatywnym rozwiązaniem dla stawiania przydomowej oczyszczalni ścieków jest toaleta (toalety wolnostojące) kompostująca. Użyteczna opcja dla uprawiających role, ponieważ obok pozbycia się ścieków, dostaniemy wartościowy nawóz dla roślin.

Myśląc o otworzeniu małej firmy gastronomicznej, takiej jak lodziarnia czy restauracja, trzeba włożyć pieniądze w separator oleju, nazywany też separatorem tłuszczu. Ścieki oleiste z kuchni nie powinny być odprowadzane normalnie przez system ściekowy, muszą przejść przez dedykowane maszyny oddzielające.

Widać jak na dłoni, konstrukcja daczy to nie jest prosta sprawa. Ale nie wszystko musi być zmartwieniem, wiele firm oferuje pełny zestaw usług, również z zadbaniem o wodę i oczyszczalnie. Oczywiście za dodatkową opłatą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*